FC Unirea Dej a învins Sănătatea Cluj prin hattrick-ul lui Andrei Pop – FOTO

Echipa de fotbal Unirea Dej a învins cu 3-2 Sănătatea Cluj, într-un meci amical disputat astăzi la Cluj-Napoca. Andrei Pop a reușit un hattrick.

Partida de verificare dintre FC Unirea Dej și Sănătatea Cluj (locul 10, seria a V-a, Liga a III-a) s-a disputat astăzi, cu începere de la ora 13, pe Baza Sportivă ”Someșeni” din Cluj-Napoca.

Unirea a deschis scorul în minutul 2. Adi Pop a fost faultat în careu, centralul Horațiu Feșnic (cel care a arbitrat Dinamo – FCSB 2-1, în urmă cu câteva zile) a indicat lovitură de la punctul cu var și Andrei Pop a transformat fără emoții. Tot el putea face 2-0, de la marginea careului mare, dar portarul Sănătății s-a opus. În minutul 14, Frăsinean a pasat de pe dreapta și Andrei Pop a trimis peste poartă, din 4 metri, ratând o ocazie uriașă pentru formația sa. Câteva secunde mai târziu, la o fază care nu anunța nimic, fundașul Lang a dat pe lângă minge și ”virușii verzi” au redus din diferență prin Ceaca.

În minutul 30, Vitan a șutat periculos de la distanță, fără probleme pentru goalkeeper-ul gazdelor. Dejenii au preluat din nou conducerea în minutul 38: după o lovitură liberă executată lung și precis, balonul a ajuns la Frăsineanu și acesta a trimis, din prima, în fața porții, de unde Andrei Pop nu a iertat.

La câteva minute după reluare, Cocian și-a încercat și el norocul, portarul Sănătății a reușit în prima fază să respingă și Andrei Pop a fost din nou omul potrivit la locul potrivit, căci tabela s-a modificat în 3-1. Elevii antrenați de Dragoș Militaru s-au întrecut apoi în ratări, prin același Andrei Pop și prin Florin Blaj. S-a terminat 3-2, după ce Sănătatea a punctat pe final, la capătul celui mai bun joc de pregătire făcut de Unirea în această pauză competițională.