FC Unirea Dej a pierdut dramatic meciul cu CSM Sighetu Marmației (2-3) – FOTO/VIDEO

FC Unirea Dej - Sighetu Marmatiei fotbal Liga a III-a (5)

FC Unirea Dej a pierdut cu scor de 2-3 meciul disputat în această după-amiază, pe teren propriu, contra echipei CSM Sighetu Marmației. Partida a contat pentru etapa a XVI-a a seriei a V-a din Liga a III-a.

Prima ocazie de gol le-a aparținut dejenilor, mingea trimisă de Găbruș din lovitura liberă atingând plasa laterală. În minutul 7, oaspeții au deschis scorul prin Pușcaș. Acesta a scăpat singur și a trimis mingea pe sub portarul Unirii Dej, din 16 metri. Fotbaliștii din Sighetu Marmației au avut avantaj doar 10 minute pentru că Moldovan a restabilit egalitatea în minutul 17. La o centrare venită de pe partea stângă, atacantul Unirii a șutat în portar, mingea a ajuns cu noroc înapoi la el și a trimis printre picioarele portarului Burdun.

Până la pauză, dejenii puteau prelua conducerea prin Găbruș (lovitură liberă trimisă în brațele portarului), Bogdan (lovitură de cap, respinge goalkeeper-ul oaspeților) sau Moldovan (șut periculos de la 30 metri), însă tabela a rămas la fel. Până la urmă, s-a înscris în poarta Unirii, Pușcaș fiind la finalizare, dar reușita lui a fost anulată pentru fault în atac, în minutul 45.

Același Pușcaș putea marca imediat după reluare, la prima acțiune, mingea lovită de el cu capul mergând puțin peste poartă. Roatis a încercat o foarfecă spectaculoasă în minutul 49 și a fost la un pas să îl păcălească pe portarul Dani Sergiu Vlad. Tot oaspeții au mai avut o șansă mare de a marca prin Greu, dar balonul trimis cu capul ”a luat la țintă” bara.

Pe fondul unui joc bun, Unirea Dej a preluat conducerea pe tabela de marcaj după reușita ”semnată” de Kovacs. Găbruș a executat o lovitură liberă de pe partea stângă, iar Kovacs a trimis superb, cu capul, de la 10 metri, din interiorul careului mare. Din păcate pentru gazde, egalarea a venit după fix 2 minute: Murar a scăpat singur pe partea dreaptă, a centrat pentru Pușcaș, care, cu latul, a îndeplinit o simplă formalitate și și-a trecut în cont ”dubla”.

La 2-2, în minutul 58, Roatis a șutat violent din marginea careului mare, însă mingea s-a scurs pe lângă bara din dreapta lui Dani Sergiu Vlad. După 3 cornere consecutive, în minutul 68, Salif a finalizat prost o centrare primită de la un coechipier. Cu 15 minute înainte de final, Dragoș a rămas singur cu portarul dejean, a încercat să-i dea gol printre picioare, dar a ratat lamentabil. Cu toate acestea, Dragoș s-a revanșat câteva minute mai târziu și a marcat pentru 3-2. În minutul 86, la o centrare venită de pe partea stângă, Dragoș, cu călcâiul, l-a învins pe Dani Sergiu Vlad și a adus victoria echipei sale.

FC Unirea Dej – CSM Sighetu Marmației s-a încheiat 2-3, iar pentru Unirea urmează meciul din deplasare cu Industria Galda.

Vezi AICI ce a declarat la finalul meciului Gică Barbu, antrenorul Unirii Dej.