FC Unirea Dej, doar egal cu ultima clasată a seriei. Dejenii adaugă un punct în clasament

fc-hermannstadt-unirea-fotbalFC Unirea Dej a obținut doar un punct din confruntarea cu ultima clasată a seriei, după ce a remizat, scor 2-2, cu Recolta Dorolț.

Dejenii au deschis repede scorul, după doar trei minute, prin Iovu, și părea că meciul se îndreaptă spre o victorie facilă cu ”lanterna roșie” a seriei a V-a, Recolta Dorolț, echipă fără niciun punct acumulat înaintea acestei confruntări. Meciul avea să se complice pentru uniriști după ce Esiogu a văzut stupid două cartonașe galbene, în minutele 10 și 17, și a fost eliminat de pe teren. Recolta putea egala în minutul 20, când arbitrul a indicat lovitură de la punctul cu var, în urma unui henț în careu, însă Bîgiu a trimis peste poartă și tabela a rămas intactă.

Gazdele au primit o nouă lovitură de pedeapsă, în partea a doua a jocului, tot ca urmare a unui henț în careu. De data aceasta, Mureșan a trimis perfect pe jos, pe colț, și a restabilit egalitatea pe tabelă, (minutul 59). Pe fondul unui joc mai bun, sportivii Recoltei au turat motoarele și au reușit chiar să preia conducerea, după ce Ștef a făcut 2-1.

Elevii lui Gheorghe Barbu și-au revenit repede după golul încasat și au forțat egalarea, care a și venit cu un minut înainte de final, Obreja marcând pentru Unirea.

Recolta Dorolț obține primul punct în acest campionat, în timp ce dejenii mai adaugă unul în clasament și ajung la șapte.

Recolta Dorolț: Oșan – M. Csik, L. Vincze, Bîgiu, Nemeș, D. Pop, Șimon, Ionescu, Lauruk, Rebegea, Mureșan. Au mai intrat: Ștef (min. 54), Toma (min. 59), Șimon (min. 59), Bob (min. 74), Meșter (min. 83). Antrenori: Tibi Csik și Andrei Estinca.

Unirea Dej: Szekely – Podină, Kis, S. Kovacs, Plăian, Al. Blaj, Ferhaoui, Giurgean, Papp, Iovu, Esiogu. Rezerve: Iura, Sătmar, Sabo, D. Blaj, Bota, Rus, Obreja. Antrenor: Gheorghe Barbu.