FC Unirea Dej – FC Zalău 1-1. Gazdele egalează în prelungiri, deși au controlat jocul – FOTO/VIDEO

unirea-fc-zalau-41FC Unirea Dej a remizat, scor 1-1, pe teren propriu, cu FC Zalău, într-o partidă contând pentru etapa a V-a a seriei a V-a din Liga a III-a.

Oaspeții au început mai bine jocul de pe Stadionul Municipal Dej și s-au apropiat destul de ușor de poarta dejenilor. Chiar și așa, prima ocazie de gol le-a aparținut gazdelor, atunci când Paul Bogdan a trimis peste poartă, în minutul 13. Câteva minute mai târziu, Ferhaoui a șutat de la marginea careului mare, însă Băican nu a avut probleme. Zălăuanii au replicat prin Istrate, centrarea sa periculoasă fiind reținută de portarul Iura.

În minutul 31, uniriștii au cerut penalty pentru un presupus henț în careu, însă arbitrul a lăsat jocul să continue. Cu 10 minute înainte de pauză, Istrate a centrat excelent pentru Hosu – aflat în poziție foarte bună, la 7 metri -, dar voleul acestuia din urmă s-a dus mult peste poarta dejenilor. Până ca cele două echipe să intre la vestiare, doar Paul Bogdan s-a mai remarcat cu un șut din întoarcere, de la 16 metri, dar balonul a trecut pe lângă bara din dreapta portarului sălăjean.

Începutul reprizei secunde a adus două ocazii mari pentru Unirea. Mai întâi, în minutul 52, Ferhaoui a executat o lovitură liberă, Băican a respins greșit, însă Florin Blaj nu a reușit să trimită balonul în plasă, fiind pus în dificultate de unul dintre apărătorii zălăuanilor. După numai 4 minute, același Ferhaoui l-a găsit printre doi fundași pe Bogdan, șeptarul l-a driblat pe goalkeeper-ul advers, dar a intrat în unghi închis și nu a mai putut să trimită în poartă.

Oaspeții au deschis scorul în minutul 68, după un corner executat de pe partea stângă. Bălțoi a respins inexplicabil balonul în centrul propriului careu, iar Mateciuc l-a învins pe Iura cu un șut din întoarcere. În minutul 75, Stanciu a profitat și el de o gafă în defensiva Unirii Dej și a fost la un pas de a înscrie, însă Iura și-a salvat echipa în ultima clipă și i-a ”furat” mingea de la picior.

Sălăjenii au prins curaj în ultimele minute ale meciului, Bucur încercându-și și el norocul de la 30 de metri, peste poartă. Gazdele nu au reușit să se mai apropie periculos de poarta adversă, însă golul avea să vină, totuși, în ultimul minut al meciului. Bota a centrat perfect pentru Muntean (intrat în a doua repriză pe teren) – nemarcat în careu, iar decarul Unirii l-a învins, cu capul – la colțul lung, pe Băican și a restabilit egalitatea pe tabelă.

Gazdele puteau chiar să obțină toate cele trei puncte, numai că portarul zălăuan a reținut balonul trimis din lovitură liberă de francezul Ferhaoui, în prelungirile meciului de pe stadionul municipal. FC Unirea Dej – FC Zalău s-a încheiat 1-1, iar elevii lui Gheorghe Barbu mai adaugă un punct în clasament, la capătul unui meci controlat în mare parte de ei, în timp ce oaspeții ratează ”la mustață” a treia victorie consecutivă.

FC Unirea Dej: 1. Iura, 5. Bota, 21. Kis, 6. Kovacs, 3. Plăian, 26. Blaj A., 94. Ferhaoui, 8. Giurgean, 7. Bogdan, 9. Iovu, 18. Blaj Fl. Rezerve: 27. Szekely, 10. Muntean, 29. Bălțo, 11. Papp, 15. Rus, 20. Esiogu, 19. Obreja. Antrenor: Gheorghe Barbu.

FC Zalău: 1. Băican, 15. Turda, 5. Mateciuc, 4. Tonko, 21. Târlea, 29. Bucur, 18. Coți, 3. Bercean, 8. Istrate, 7. Hosu, 11. Tăbârță. Rezerve: 44. Șandor, 10. Stanciu, 16. Vălimăreanu, 9. Pop, 6. Meleg, 17. Maria, 2. Taloș. Antrenor: Constantin Olariu.

Vezi peste 100 de FOTOGRAFII din timpul meciului pe pagina de Facebook Dej24.ro.