FC Unirea Dej, înfrângere fără drept de apel cu Arieșul Turda, scor 1-4 – FOTO/VIDEO

Echipa de fotbal Unirea Dej a pierdut fără drept de apel confruntarea de pe teren propriu cu ACS Sticla Arieșul Turda, scor 1-4. Dejenii au ratat un penalty pe final, însă soarta întâlnirii era oricum decisă.

Partida disputată astăzi, cu începere de la ora 14, pe Stadionul Municipal Dej, a contat pentru a XI-a etapă a seriei a V-a din Liga a III-a. Oaspeții au controlat ostilitățile în prima repriză și, pe fondul unui joc foarte slab făcut de dejeni, au marcat nu mai puțin de trei goluri. Scorul a fost deschis în minutul 13, când o minge deviată în zona careului mic a ajuns la Valentin Lemnaru, iar experimentatul atacant – nestânjenit de nimeni – a înscris cu capul.

În minutul 32, același Lemnaru a pasat de pe partea stângă și Alexandru Savu – venit din linia a doua – a punctat simplu pentru 2-0. Cu două minute înainte de finalul primei părți, Sebastian Salcău a fost ”servit” de un coechipier în marginea careului mare, l-a driblat pe Ignat și a modificat din nou tabela, 3-0. Cu Blaj și Moldovan inexistenți în atac, cu ”bulevard” pe partea stângă (apărată de fundașul Florin Pop) și cu mijlocul dominat categoric de oaspeți, Unirea Dej nu le-a pus nicio problemă adversarilor în prima parte a meciului.

Salcău s-a remarcat imediat după reluare, însă șutul său a mers peste poarta apărată de nou-intratul Țicrea. Prima ocazie pe spațiul porții a dejenilor a venit târziu, de-abia în minutul 58. Hetea a centrat de pe partea dreaptă și Moldovan, cu capul, a trimis în brațele portarului Pop. Oaspeții au făcut 4-0 în minutul 67, după ce Adrian David a marcat cu un șut puternic și a adus liniștea pe banca formației sale.

Pe final, dejenii au redus din diferență prin Andrei Moldovan, din lovitură liberă de la 17 metri, însă soarta meciului era deja jucată. În minutul 87, Florin Blaj a fost contrat în careu, iar arbitra a indicat lovitură de la punctul cu var. Tot Blaj a executat, pe lângă poartă, și FC Unirea Dej – Arieșul Turda s-a încheiat 1-4 (a doua înfrângere consecutivă a gazdelor). În prelungirile jocului de pe Muncipal, Cătinean a văzut al doilea cartonaș galben, și implicit pe cel roșu, și va rata jocul din deplasare cu MSE Târgu Mureș.

FC Unirea Dej: 1. Ignat, 20. Preda, 4. Pop Fl., 7. Călin, 13. Dulap, 18. Pop B, 19. Hetea, 16. Duma, 5. Cătinean, 10. Blaj, 9. Moldovan. Rezerve: 12. Țicrea, 6. Monea, 2. Sabo, 3. Graur, 8. Trif, 11. Papp, 15. Rus N. Antrenor: Gheorghe Barbu.

Arieșul Turda: 1. Pop R, 19. Chiș, 4. Ionescu, 15. Cocoară, 20. Marcu, 10. Dan, 16. Paleoca, 8. Savu, 7. Salcău, 2. David, 9. Lemnaru. Rezerve: 12. Ursu, 3. Indreisca, 11. Varodi, 21. Bria, 18. Dup, 6. Selegean, 14. Oltean. Antrenor: Constantin Olariu.

Vezi mai jos golul reușit de Andrei Moldovan, din lovitură liberă, și ratarea lui Florin Blaj de la punctul cu var.