FC Unirea Dej, victorie la Brăila și locul 9 la finalul sezonului regular. Cu cine va juca în play-out – FOTO

Unirea Dej a învins cu 1-0, în deplasare, Dacia Unirea Brăila și a încheiat pe locul 9 sezonul regular, o adevărată performanță pentru echipa de pe Valea Someșului, revenită în Liga 2 după 14 ani de absență.

Partida dintre Dacia Unirea Brăila și FC Unirea Dej – care a contat pentru etapa 19 din Liga 2, ultima a sezonului regular, înainte de play-off și play-out – s-a disputat astăzi, cu începere de la ora 14. Prima repriză a fost destul de echilibrată, dar fără prea multe ocazii la cele două porți.

După reluare, dejenii au forțat obținerea victoriei și au reușit să marcheze în minutul 61. Alex Pop a șutat de la distanță, balonul a fost respins în lateral, iar Ionuț Frăsineanu, din 4 metri, l-a învins pe Duță. De menționat că marcatorul golului intrase pe teren în urmă cu patru minute, în locul lui Cocian.

La finalul celor 90 de minute, tabela de marcaj a indicat 1-0 și FC Unirea Dej încheie sezonul regular pe locul 9, urmând să evolueze în Grupa B din Play-Out alături de FC Buzău, Ripensia Timișoara, Viitorul Pandurii Târgu Jiu, FC Brașov, Unirea Constanța și Astra Giurgiu.

Cele trei puncte de la Brăila sunt extrem de importante, căci între FC Unirea Dej și FC Brașov (echipă clasată acum pe locul de baraj) sunt 14 puncte diferență (mai sunt 18 în joc)! Practic, în proporție de peste 95%, FC Unirea Dej va rămâne în Liga 2 și în sezonul următor!

Vă reamintim, ocupantele locurilor 6 și 7 vor retrograda direct, în timp ce echipele de pe locul 5 din cele două grupe vor susține un baraj pentru menținerea în Liga 2.

Dacia Unirea Brăila: Duță – Leu, Mocanu, Moroianu (cpt.), Bădilaș, Zoua, Acolatse, Sava, Petrache, Robu, Duțu. Rezerve: Butunoiu – Gheorghiu, Petre, Lascu, Ghiță, Boroșu, Vartolomei, Palade, Passi Njopgang. Antrenor: Laurențiu Ivan.

FC Unirea Dej: Railean – Roș, D. Pop, Burdeț, Rus, Cocian, Cătinean (cpt.), Chira, Bogdan, Blaj, Al. Pop. Rezerve: Papp, Chindriș – Gîț, Peter, Militaru, Todoran, Frăsineanu, Popescu, Manole. Antrenor: Dragoș Militaru.