FC Unirea Dej, victorie spectaculoasă în primul amical din 2023 – FOTO

Echipa de fotbal Unirea Dej s-a impus, scor 4-3, în fața formației CSM Satu Mare (Liga 3), în primul amical din 2023.

Partida de verificare a avut loc ieri, de la ora 12, pe Iclod Arena. Uniristul Andrei POP a deschis scorul, în minutul 17, cu o execuție din interiorul careului mare (primul său gol după 2 ani!). Oaspeții au egalat în minutul 29 prin Barna, scăpat pe partea dreaptă pe contraatac. Cu un minut înainte de pauză, Mărieș a profitat de o gafă făcută de portarul Chindriș și a stabilit scorul pauzei, 1-2.

În minutul 63, Vaida a marcat pentru 3-1 cu un șut din 10 metri. Cristian CHIRA (‘65) și Alex POP (‘68) au făcut 3-3, în numai 5 minute. Apoi, Unirea Dej a lovit de patru ori bara/ transversala, înainte ca Angelo COCIAN să stabilească scorul final în minutul 88.

Primul ”11”: 39. RAILEAN – 20. GÎȚ, 21. D. POP, 4. BUTA, 19. ROȘ, 14. MILITARU, 6. CĂTINEAN (C), 7. AN. POP, 10. BLAJ, 18. FULGA, 77. FRĂSINEANU.

Ulterior, au mai intrat pe teren: 12. CHINDRIȘ, 26. CHECICHEȘ, 98. MAFTEI, 5. KEREKI, 15. BURDEȚ, 4. BUTA, 16. CĂLUGĂR, 13. CHIRA, 99. AD. POP, 8. MATIȘ, 17. COCIAN, 11. AL. POP, 22. BOGDAN, 95. ȘUTEU – junior 2006.