Fotbal: CFR Cluj, eliminată din Cupa României de FC Botoșani. Dejeanul Ciprian Deac, RATARE la loviturile de departajare

CFR Cluj a fost eliminată de FC Botoșani din Cupa României la fotbal, după ce echipa moldoveană s-a impus cu scorul de 3-2 la loviturile de departajare, joi seara, pe teren propriu, în șaisprezecimile de finală ale competiției, conform Agerpres.

Scorul a fost egal, 1-1, atât după 90 de minute, cât și după prelungiri (120 de minute).

Clujenii au deschis scorul prin francezul Billel Omrani (42), dar FC Botoșani a egalat prin argentinianul Jonathan Rodriguez (69), la prima sa reușită pentru echipa moldoveană.

La loviturile de departajare, pentru gazde au transformat Alexandru Târnovan, Olimpiu Moruțan și Jonathan Rodriguez, iar Mihai Bordeianu a ratat. Pentru CFR au înscris Andrei Mureșan și Billel Omrani, iar Dan Nistor, Adrian Păun (șuturi apărate de Eduard Pap) și Ciprian Deac (bară) au ratat.

Cele două echipe au terminat le egalitate toate cele trei partide jucate între ele în acest sezon, după 1-1 la Botoșani și 0-0 la Cluj-Napoca, în campionat.

CFR, liderul la zi al Ligii I, a ajuns la trei meciuri consecutive fără victorie în campionat și Cupa României.

AFC Botoșani (I) — FC CFR 1907 Cluj (I) 1-1 (0-1, 1-1), după prelungiri, 3-2, la loviturile de departajare, Stadion Municipal — Botoșani

Au marcat: Jonathan Rodriguez (69), respectiv Abdel Slem Billel Omrani (42).

Au executat în ordine loviturile de departajare: Andrei Mureșan 0-1 (gol), Alexandru Târnovan 1-1 (gol), Dan Nistor 1-1 (ratare — apără Eduard Pap), Olimpiu Moruțan 2-1 (gol), Billel Omrani 2-2 (gol), Jonathan Rodriguez 3-2 (gol), Adrian Păun-Alexandru 3-2 (ratare — apără Eduard Pap), Mihai Bordeianu 3-2 (ratare — apără Tomislav Duka), Ciprian Deac 3-2 (ratare — bară).