FOTBAL. ”U” Cluj Elite – FC Unirea Dej. Blaj a marcat unicul gol al meciului

Unirea Dej - Unirea Jucu fotbal (63)

Echipa de fotbal Unirea Dej a învins cu 1-0 formația ”U” Cluj – Elite, într-un meci amical disputat la Cluj-Napoca.

Partida amicală dintre FC Unirea Dej și ”U” Cluj – Elite s-a disputat, cu începere de la ora 14:30, pe Baza Sportivă ”Dan Anca” din Cluj-Napoca. Meciul s-a decis în minutul 6o, când Paul Bogdan a recuperat o minge din jumătatea adversă și a pasat excelent pentru Florin Blaj, care, din 16 metri, l-a învins cu sânge rece pe portarul ”șepcilor roșii”, la colțul lung. De menționat că cei doi fotbaliști ai Unirii au intrat pe teren în a doua parte a jocului, antrenorul Alpar Meszaros preferând să abordeze cu două echipe diferite această confruntare amicală.

Astfel, în prima repriză, pentru FC Unirea Dej au evoluat Sălăjan – Podină, Ionescu, Patca, Plăian – Akari, Nalați, Nasim, Rogozan, Cristi Itu – Bălțoi, în timp ce în partea secundă au jucat Szekely – Kovacs, Nadin, Hăsnaș, Desmirean (probe) – Paul Bogdan, Plăian, Ionescu, Nasim – Florin Blaj, Beldean (probe). Totodată, pe teren au intrat și juniorii Bota, Obreja și Papp Alex.

”Sunt semi-mulțumit de jocul elevilor mei, nici nu pot să vă spun exact acum pentru că venim după o perioadă în care unii dintre ei au acumulat deja puțină oboseală. E normal să fie așa în această perioadă de pregătire. Jocul a fost unul echilibrat, deși în prima repriză am avut două ocazii mari de a marca, dar din păcate nu le-am putut fructifica. Unii au avut o prestație mai bună, alții mai puțin bună, iar la pauză am schimbat toată echipa. E foarte important că am reușit să jucăm pe un teren mare și nu pe unul sintetic, condițiile sunt diferite”, a declarat pentru Dej24.ro antrenorul dejenilor, Alpar Meszaros.

Vă reamintim, pe 30 ianuarie, FC Unirea Dej a cedat cu 3-0 în fața echipei ”U” Cluj, golurile ”șepcilor roșii” fiind marcate de Norbert Janos, Patrick Popescu şi Raul Beldean. Gazdele au ratat atunci și două lovituri de la punctul cu var (Ursu şi Calcan). Ultimul meci amical disputat de Unirea a fost pierdut, scor 0-2, cu Ardealul Cluj. În acel meci, antrenorul Unirii Dej a trimis la joc mai mulți fotbaliști aflați în probe.

Dacă condițiile meteo vor permite, FC Unirea Dej va întâlni sâmbătă, de la ora 11, formația FC Zalău. Partida amicală ar urma să aibă loc pe terenul din localitatea Cășeiu.

Următorii adversari ai Unirii vor fi LPS Satu Mare, CFR Cluj – juniori A, Ardealul Cluj și Unirea Jucu.