Fotbaliștii dejeni Paul Papp și Ciprian Deac au marcat pentru echipele lor

ciprian deac la digi

Fotbaliștii dejeni Paul Papp și Ciprian Deac au reușit să marcheze pentru echipele lor în etapa din acest weekend.

Dejeanul Paul Papp, în vârstă de 26 de ani, a marcat un gol în victoria echipei sale, FC Wil, scor 2-1, împotriva celor de la Schaffhausen, în etapa a X-a din liga secundă elveţiană. Fostul fundaş al echipei FC Steaua a deschis scorul pentru formaţia sa, în minutul 52. Arnaud Buhler, în minutul 88, respectiv Shkelqim Demhasaj, în minutul 63, au mai înscris în partida disputată ieri.

De asemenea, Ciprian Deac, un alt fotbalist originar din Dej, a marcat un gol pentru Tobol Kostanai în meciul câştigat în deplasare, în faţa echipei Şahtior Karagandi, scor 3-2, în play-out-ul campionatului din Kazahstan.

Dejeanul a punctat în minutul 76. Celelalte goluri ale învingătorilor au fost marcate de Sergey Khizhnichenko (’53) şi Tomas Simkovic (’67). Marko Simonovski a reușit o ”dublă” pentru Karagandi, în minutele 82 şi 85.

Tobol se află pe primul loc în clasamentul play-out-ului, cu 41 de puncte, în timp ce Şahtior Karagandi ocupă poziția a doua, cu 33 de puncte acumulate.