Ştiri din zonă
ACCIDENT cu DOI MORȚI în județul Cluj! A fost solicitat și elicopterul SMURD – FOTO
![](https://dej24.ro/wp-content/litespeed/avatar/0102e4166449e50114d4314533d544e8.jpg?ver=1721494228)
Publicat acum
5 anipe
de
Dorin Cociș![](https://dej24.ro/wp-content/uploads/2019/12/accident-cornesti-comuna-mihai-viteazu-cluj-4.jpg)
Patru persoane au fost rănite, dintre care două în stare gravă, după impactul dintre o maşină şi un camion. Accidentul a avut loc, luni, în jurul orei 10:10, pe DN75, între localităţile clujene Mihai Viteazul şi Corneşti.
Potrivit primelor informații, un bărbat în vârstă de 47 de ani, din Aiud, județul Alba, în timp ce conducea un ansamblu cap tractor+semiremorca, a pătruns pe sensul opus, unde a intrat în coliziune frontală cu un autoturism înmatriculat în județul Alba. Conform primelor informații, bărbatul de 47 de ani ar fi pătruns pe sensul opus pentru a evita coliziunea cu un autovehicul care circula în fața sa, față de care nu ar fi păstrat o distanță de siguranță în mers.
În urma impactului, a rezultat rănirea a patru persoane din autoturism, două în stare foarte gravă și doi răniți ușor.
Potrivit IPJ Cluj, DN75 este blocat, însă se circulă printr-o benzinărie din zonă, pe un sens, alternativ.
„O autospecială cu modul de descarcerare, un echipaj SMURD, unul SAJ și un elicopter SMURD intervin pentru a gestiona o situație de urgență ca urmare a unui grav accident rutier, produs pe raza localității Cornești (com Mihai Viteazul)”, precizează reprezentanții ISU Cluj.
Un elicopter SMURD a sosit la locul evenimentului și sprijină echipajele medicale prezente la locul evenimentului pentru manevrele de resuscitare.
ACTUALIZARE: Două persoane, un bărbat de 41 de ani şi o femeie de 33 de ani, au murit în urma accidentului.