Încă un gol pentru fotbalistul dejean Ciprian Deac în tricoul naționalei! România – Finlanda s-a terminat 2-0

Naţionala de fotbal a României a învins, marţi, scor 2-0, prima reprezentativă a Finlandei, într-un meci amical disputat la Ploieşti, pe stadionul Ilie Oană. Golurile partidei au fost marcate de Cristian Manea, în minutul 37, şi Ciprian Deac, în minutul 61.

Meciul cu Finlanda a fost ultimul pentru Bogdan Lobonţ (40 de ani), care s-a retras din fotbal. „Pisica” a intrat pe teren în minutul 88, în locul lui Ciprian Tătăruşanu, şi a primit şi banderola de căpitan. Acesta a fost aplaudat de întreg stadionul, conform Mediafax.

Naţionala lui Cosmin Contra a mai câştigat, pe 31 mai, un meci amical cu Chile, 3-2 la Graz, în Austria. Pentru tricolori urmează debutul din Liga Naţiunilor, cu Muntenegru, pe 7 septembrie.

România: Tătăruşanu (Lobonţ 88) – Cr. Manea, Săpunaru (Toşca 57), Bălaşa, Bancu – Anton, Stoian – Deac (Man 64), Mitriţă (Grozav 80), Budescu (Chipciu 57) – Băluţă (Băluţă 65)
Rezerve: Niţă, Lung – Benzar, Nedelcearu, Rotariu, Ţucudean, Cicâldău, Nedelcu

Finlanda: Hradecky – Toivomaki, Toivio, Vaisanen, Pirinen (Uronen 67) – Lod, Lam (Kamara 61), Sparv, Taylor (Väyrynen 76) – Sadik, Skrabb (Soiri 59)
Rezerve: Jaakkola, Viitala, Granlund, Yaghoubi, Halsti, Karjalainen