LAPI Dej, VICECAMPIOANA României la volei băieți (Olimpiada Gimnaziilor) – FOTO

LAPI vicecampioana Olimpiada Gimnaziilor

Echipa de volei LAPI Dej este noua vicecampioană a României la volei băieți, după ce a obținut locul II la Olimpiada Gimnaziilor.

Echipa Liceului Teoretic ”Alexandru Papiu Ilarian” Dej a participat la faza finală a Olimpiadei Gimnaziilor la volei băieţi, care a avut loc la Bacău în perioada 19-22 mai. Competiția a fost organizată de Ministerul Educației Naționale și Cercetării Științifice, Inspectoratul Școlar al Județului Bacău, Comitetul Olimpic și Sportiv Român și a avut la start echipele reprezentante a opt regiuni din țară.

După trei zile de concurs, LAPI Dej, condusă de prof. Itt Mircea, s-a clasat pe locul al doilea obținând astfel titlul de vicecampioană și medaliile de argint. De asemenea, sportivul Pop Gabriel a fost desemnat cel mai bun trăgător al competiției.