Naționala de fotbal a României, locul 40 în clasamentul FIFA. Următorul meci, la Cluj

Naționala României a coborât două locuri și ocupă poziția a 40-a în clasamentul Federației Internaționale de Fotbal (FIFA), dat publicității ieri, potrivit Agerpres.

Aceasta este cea mai slabă clasare a tricolorilor în ierarhia mondială după 2012, când România ajunsese chiar pe locul 57 (cel mai slab din istoria clasamentului FIFA).

Dintre adversarele din preliminariile Cupei Mondiale 2018, Polonia ocupă cel mai bun loc, 14, urcând o poziție față de luna trecută. Danemarca a coborât două trepte și se află pe 49, Muntenegru este un loc mai jos față de luna precedentă, pe 64, Armenia a urcat patru poziții, fiind pe 82, iar Kazahstan a urcat două locuri și este pe 96.

Următorul meci al României este programat pe 26 martie, pe Cluj Arena, contra Danemarcei, conform sursei citate.

Argentina și-a păstrat locul în fruntea ierarhiei, urmată de Brazilia și de Germania.

Camerun, noua campioană a Africii, a reușit cel mai spectaculos salt, de 29 de locuri, până pe 33. Egiptul, finalistă la turneul din Gabon, este echipa africană cel mai sus clasată, pe 23, după ce a urcat 12 poziții.

Următoarea ierarhie va fi anunțată pe 9 martie.

VOLEI – Unirea Dej a pierdut meciul cu Știința Explorări Baia Mare, scor 1-3

Echipa de volei Unirea Dej a fost învinsă cu scorul de 3-1, pe teren propriu, de formația Știința Explorări Baia Mare.

Dincolo de rivalitatea tradițională dintre cele două formații, partida de ieri după-amiază din Sala Sporturilor Dej a avut ca miză ocuparea locului 8 la finalul campionatului. Toate cele trei partide disputate în acest sezon între cele două formații s-au încheiat cu scorul de 3-2 în favoarea gazdelor (două victorii pentru Explorări Baia Mare și una pentru Unirea Dej).

Primul set – care s-a întins pe parcursul a 27 de minute – a fost adjudecat de oaspeți, scor 17-25, pentru ca dejenii să egaleze apoi la unu pe tabelă, după un al doilea set controlat în totalitate de ei (8-6, 12-10, 16-12, 18-13, 23-18, 25-20). Runda a treia a fost destul de echilibrată, cu răsturnări de scor, (4-2, 8-7, 9-11, 12-12, 14-16), însă câștig de cauză au avut în final oaspeții, 21-25. Cu același scor s-a încheiat și actul cu numărul trei, astfel că Știința Explorări Baia Mare s-a impus cu 3-1 și a obținut toate cele trei puncte puse în joc.

Partida de la Dej a fost arbitrată de Mihai Coman și Alexandru Prodana, în timp ce Marian Păușescu (toți din București) a fost observator din partea Federației Române de Volei (FRV).

Înaintea acestei confruntări, CS Unirea Dej ocupa a doua poziție în clasamentul locurilor 7-12, cu 48 de puncte acumulate, în vreme ce sportivii de la Știința Explorări Baia Mare se aflau pe cea de-a treia poziție, cu 42 puncte strânse.

Continuă să citești

FOTBAL – FC Unirea Dej, învinsă la limită de Gaz Metan Mediaș II

Echipa de fotbal Unirea Dej a suferit o nouă înfrângere, scor 0-1, în deplasare, în compania formației Gaz Metan Mediaș II.

Meciul – care s-a disputat ieri după-amiază, cu începere de la ora 17, pe terenul din Mediaș – a contat pentru etapa a XXIII-a a seriei a V-a din Liga a III-a. În ciuda unui joc destul de bun, elevii lui Mircea Bolba au înregistrat o nouă înfrângere în acest sezon. Edinho Junior a marcat singurul gol al partidei, cu două minute înainte de finalul primei reprize, și a adus victoria Gazului.

În celelalte meciuri ale zilei de ieri s-au înregistrat următoarele rezultate:

Metalurgistul Cugir – Industria Galda 2-3
Andrei Făgărăşanu (10), Marian Codrea (60) / Daniel Lupşan (15 – pen., 39), Alexandru Costea (90+1)
Sănătatea Cluj – Viitorul Ghimbav 3-0
Viitorul s-a retras în pauza de iarnă şi va pierde toate meciurile returului la „masa verde”.
Unirea Alba Iulia stă.

Astăzi se dispută:
Avântul Reghin – Performanţa Ighiu
ACS Fotbal Comuna Recea – CFR Cluj 2
CS Iernut – Unirea Tăşnad
FC Avrig – Universitatea Cluj

VOLEI | CS Unirea Dej – Științei Explorări Baia Mare, meci cu MIZĂ MARE! Câștigătoarea termină campionatul pe locul 8

Clubul de volei Unirea Dej va întâlni mâine după-amiază, la Sala Sporturilor din Dej, formația Știința Explorări Baia Mare într-un meci care va stabili ocupanta locului 8 la finalul campionatului.

Partida se va disputa mâine, 20 aprilie, cu începere de la ora 18:00, în Sala Sporturilor din Dej, iar câștigătoarea meciului va termina pe locul 8 campionatul.

Înaintea acestei confruntări, CS Unirea Dej ocupă a doua poziție în clasamentul locurilor 7-12, cu 48 de puncte acumulate, în vreme ce sportivii de la Știința Explorări Baia Mare se află pe cea de-a III-a poziție, cu 42 puncte strânse până acum.