Ştiri din zonă

Naționala României a învins aseară, la Cluj, reprezentativa Turciei, scor 2-0 – FOTO

Naționala de fotbal a României a învins reprezentativa Turciei, antrenată de Mircea Lucescu, cu scorul de 2-0 (1-0), aseară, pe stadionul ”Dr. Constantin Rădulescu” din Cluj-Napoca, într-un meci amical.

România a jucat cu Turcia, la Cluj, într-un amical care a început la ora 20:15. Tricolorii și-au testat forţele în faţa echipei antrenate de cel mai mare tehnician român, Mircea Lucescu.

Acesta a fost cel de-al treilea meci al lui Cosmin Contra pe banca României. El i-a mai condus pe tricolori în dubla cu Kazahstan şi Danemarca.

Mircea Lucescu a plecat învins din Gruia. România a câştigat amicalul cu Turcia, scor 2-0, iar Gicu Grozav a fost omul meciului, prin „dubla” pe care a marcat-o.

Jucător chiar în Turcia, Grozav a purtat tricoul cu numărul 10 şi a deschis scorul în finalul primei reprize, la capătul unui contraatac început de la o recuperare în jumătatea adversă.

Al doilea gol al lui fotbalistului de 27 de ani a venit în minutul 69, la capătul unei acţiuni splendide, la care au mai participat Budescu şi Pintilii.

Astfel, Grozav a reuşit prima „dublă” în tricoul României şi a ajuns la 3 goluri marcate contra Turciei, din totalul de 5 pentru „tricolori”.

Pentru „tricolori” urmează ultimul mecil al anului, marţi, pe Arena Naţională, cu împotriva reprezentativei Olandei.