Ştiri din zonă
Numărul firmelor care şi-au suspendat activitatea în primele şapte luni a scăzut cu aproape 20%! Cum stă județul Cluj
![](https://dej24.ro/wp-content/litespeed/avatar/0102e4166449e50114d4314533d544e8.jpg?ver=1721494228)
Publicat acum
5 anipe
de
Dorin Cociș![](https://dej24.ro/wp-content/uploads/2016/07/mana-calculator-scris-afacere.jpg)
Numărul firmelor care şi-au suspendat activitatea în primele şapte luni ale acestui an a scăzut cu 19,63% faţă de perioada similară din 2018, ajungând la 8.799, conform datelor publicate de Oficiul Naţional al Registrului Comerţului (ONRC).
În luna iulie şi-au suspendat activitatea 1.198 de societăţi.
Cele mai multe companii care şi-au întrerupt activitatea în primele şapte luni ale acestui an sunt din Bucureşti, respectiv 862, în scădere, însă, cu 33,74% faţă de perioada similară a anului trecut, Capitala fiind urmată de judeţele Cluj (475 de firme, în scădere cu 6,68%), Bihor (442, în scădere cu 24,57%) şi Timiş (341, în scădere cu 8,33%).
La polul opus, cele mai puţine suspendări în perioada ianuarie – iulie 2019 au fost consemnate în judeţele Ialomiţa (37, în scădere cu 35,09% faţă de primele şapte luni ale anului trecut), Brăila (71, în scădere cu 32,08%) şi Covasna (84, în scădere cu 5,62%).
În primele şapte luni ale acestui an doar în judeţul Dolj a fost consemnată o creştere a numărului de firme care şi-au suspendat activitatea (plus 14,65%).