Eveniment
O femeie din Dej s-a prăbușit 100 de metri în Munții Rodnei. A fost dusă la spital cu elicopterul SMURD – VIDEO
![](https://dej24.ro/wp-content/litespeed/avatar/a7aac7651928dd72f722c42870d2e6bb.jpg?ver=1721495161)
Publicat acum
4 anipe
![](https://dej24.ro/wp-content/uploads/2019/06/copil-ars-elicopter-SMURD-4-1024x576.jpg)
Salvamontiștii bistrițeni au intervenit, ieri, în Munții Rodnei, zona Vârfului Ineu. O femeie din Dej a alunecat pe o placă de zăpadă și a căzut 100 de metri.
Un grup de turisți a luat la pas Munții Rodnei, spre vârful Ineu. ”La un moment dat, s-au oprit ca să își ia echipamentele: casca și ce mai aveau nevoie pentru a înainta. O dejeancă de 49 de ani, a călcat pe o placă de zăpadă, i-a intrat piciorul și s-a dezechilibrat. A căzut 100 de metri, alternând zone cu zăpadă cu zone stâncoase. Din fericire, rucsacul i-a mai atenuat din impactul cu solul. Am găsit-o conștientă, cooperantă. Acuza dureri în zona costală, avea multiple escoriații și plăgi. Nu prezenta fracturi vizibile”, a explicat, pentru Bistrițeanul.ro, salvamontistul Mircea Baciu.
Femeia din Dej a fost preluată de un elicopter SMURD și transportată la o clinică de specialitate.