Până la capăt! ”Bătălia” pentru menținerea Unirii Dej în Liga 2 se va da în ultima etapă

În Vinerea Mare, echipa de fotbal Unirea Dej a remizat, scor 1-1, cu ACSM Ceahlăul Piatra Neamț, astfel că lupta finală pentru evitarea retrogradării se va da în ultima etapă a sezonului.

Partida cu Ceahlăul, din a șasea etapă a Play-out-ului Ligii 2, s-a disputat astăzi, cu începere de la ora 11, pe Stadionul Ceahlăul. În minutul 31, în urma unei centrări de pe partea stângă, Patrick Petre a deschis scorul cu o lovitură de cap, de la 6 metri. Cu două minute înainte de pauză, Cosmin Bîrnoi a restabilit egalitatea printr-o execuție de la marginea careului mare.

Remiza dejenilor, coroborată cu eșecul Dumbrăviței cu CFC Argeș, menține lupta deschisă la retrogradare. Calculul e simplu: pentru a se menține în eșalonul secund, Unirea Dej trebuie să învingă CSM Alexandria în ultima etapă, pe teren propriu, iar CSC Dumbrăvița să piardă ”acasă” cu Ceahlăul. La egalitate de puncte după ultima rundă, bănățenii sunt avantajați de primul criteriu de departajare, numărul mai mare de puncte avut la finalul sezonului regular, și rămân în Liga 2.

Unirea Dej a anunțat deja că lasă intrarea liberă la jocul cu CSM Alexandria.