Performanța Ighiu – FC Unirea Dej 3-2. Dejenii revin de la 0-2, dublă de senzație Fl. Blaj – FOTO/VIDEO

Echipa de fotbal Unirea Dej a pierdut, scor 2-3, meciul din deplasare cu Performanța Ighiu, din a XIV-a etapă a seriei a V-a din Liga a III-a.

Gazdele au deschis scorul în minutul 21, la o fază în care Seiwerth a reluat cu capul, din 6 metri, centrarea trimisă de pe partea stângă de Mărginean. Până la pauză, mai puteau înscrie Hidișan, Tineiu și Circov, însă Szekely a fost la post. De cealaltă parte, dejenii au replicat prin Boje, dar lovitura sa de cap a ratat ținta.

Performanța Ighiu și-a dublat avantajul în minutul 68. Nou-intratul Ungur a înscris din zona centrală, pe lângă portar. Tabela s-a modificat din nou cu 10 minute înainte de final. Seiwerth a pătruns în careu și a finalizat din unghi închis (3-0).

Intrat pe gazon în minutul 64, Florin Blaj a readus speranța pe banca Unirii. Decarul a reușit două goluri în doar 10 minute și dejenii au fost la un pas de a obține un punct pe ”Cetate”. Blaj a marcat mai întâi în minutul 83, din careu, pentru ca mai apoi, în al patrulea minut de prelungiri, să înscrie din nou, sub transversală, din lovitură liberă.

Performanța Ighiu – FC Unirea Dej s-a încheiat 3-2, iar dejenii înregistrează a opta înfrângere consecutivă.

Performanţa Ighiu: Zăvoi – A. Cîmpean (88, Olălău), Iclănzan, Cl. Oara, Ad. Mărginean – Trifa (89, E. Crișan), Hidișan (58, Unguru) – Joldeș, Circov (64, Cl. Marcu),  Tineiu – Seiwerth. Rezerve: Sporea, Medeșan,  Fetița. Antrenor: Mihai Manea.

FC Unirea Dej: L. Szekely – Podină, S. Kovacs, Kennedy, Plăian – Nalați (75, Chiorean) – Ferhaoui, P. Popescu  (64, Fl. Blaj), C. Itu – Boje. Rezerve: B. Georgiu, Iepan, Sabo, P. Bogdan, Al. Blaj. Staff tehnic: Flaviu Băieșu, Constantin Bădan.

Arbitri: Cr. Vieru (Cisnădie), Ad. Epure (Orlat), Roxana Recorean (Mediaş). Observatori E. Arsa (Arad), V. Popa (Braşov)