Eveniment
Polițiștii din Gherla au depistat trei șoferi pozitivi la substanțe psihoactive. În numai trei zile!
![](https://dej24.ro/wp-content/litespeed/avatar/a7aac7651928dd72f722c42870d2e6bb.jpg?ver=1721495161)
Publicat acum
2 anipe
![](https://dej24.ro/wp-content/uploads/2023/01/drugtest-sofer-drogat-1024x470.png)
Ieri, 24 ianuarie, în jurul orei 13.15, polițiștii din cadrul Poliției municipiului Gherla – Compartimentul Rutier au interceptat în trafic, pe strada Clujului, un autoturism condus de un tânăr de 22 de ani, din municipiu.
Acesta a fost testat cu aparatul pentru detectarea substanțelor psihoactive, fiind înregistrat rezultat pozitiv, fapt pentru care a fost condus la o unitate medicală pentru a-i fi prelevate mostre biologice.
De asemenea, în cursul nopții de 21–22 ianuarie, în intervalul orar 23.00 – 02.00, polițiștii din cadrul Poliției municipiului Gherla au oprit în trafic alți doi conducători auto, ambii în vârstă de 19 ani, din municipiile Gherla, respectiv Cluj-Napoca, iar în urma testării acestora cu aparatul pentru detectarea substanțelor psihoactive, a fost indicată prezența substanțelor psihoactive.
În cele trei cazuri, polițiștii au întocmit dosar penal sub aspectul săvârșirii infracțiunii de conducerea unui vehicul sub influența alcoolului sau a altor substanțe.