Sport
Primul transfer reușit de Unirea Dej în această iarnă. Un jucător a plecat azi – VIDEO
![](https://dej24.ro/wp-content/litespeed/avatar/a7aac7651928dd72f722c42870d2e6bb.jpg?ver=1721495161)
Publicat acum
2 anipe
![](https://dej24.ro/wp-content/uploads/2021/06/Unirea-Dej_profile.png)
Alexandru Gîț este primul transfer reușit de echipa de fotbal Unirea Dej în această pauză competițională. Un alt Alexandru, Papp, s-a despărțit azi de clubul dejean.
Originar din Timișoara, Alexandru Gîț a făcut primii pași în fotbal la LPS Banatul, iar apoi a jucat pentru Sănătatea Cluj, Performanța Ighiu și Unirea Jucu. Fundașul în vârstă de 24 de ani are peste 80 de meciuri în Liga 2, evoluând pentru Sportul Snagov, FC U Craiova 1948, Gloria Buzău, Dacia Unirea Brăila și Universitatea Cluj. În prima parte a acestui sezon a îmbrăcat tricoul clujenilor.
”Alexandru – care a semnat un contract valabil un an și jumătate – s-a alăturat deja lotului condus de Dragoș Militaru și i-a cunoscut pe noii săi colegi”, a informat FC Unirea Dej.“Sunt un jucător ambițios, muncitor și de echipă”, s-a caracterizat Gîț (vezi mai multe în MATERIALUL VIDEO de mai jos).
Tot azi, FC Unirea Dej a anunțat că a ajuns la un acord cu Someșul Dej privind transferul fundașului Alex PAPP (23 de ani) la echipa din eșalonul inferior.