Social-Cultură
”Procesiunea Bucuriei de Rusalii” pe străzile din Dej, după o pauză de trei ani – VIDEO
Publicat acum
2 anipe
Sute de credincioși au participat, astăzi, la cea de-a VI-a ediție a ”Procesiunii Bucuriei de Rusalii”. În ultimii trei, procesiunea nu a mai avut loc din cauza pandemiei.
Evenimentul – care continuă o veche tradiție din Ardeal ce are în centrul ei rugăciunea pentru mediul înconjurător şi pentru roadele pământului – a fost organizat de Protopopiatul Ortodox Român Dej, în colaborare cu autoritățile locale.
Sute de credincioși – în frunte cu numeroși preoți și cu protopopul Dejului, Ioan Buftea – au pornit în procesiune de la Biserica Parohiei ”Sfântul Ierarh Nectarie” și s-au îndreptat spre Biserica ”Adormirea Maicii Domnului” de pe strada Regina Maria, iar apoi spre Parcul Mare, la Capela Militară, acolo unde a fost săvârșită ”Slujba Vecernii Plecării Genunchilor”.
Pe tot parcursul procesiunii, credincioșii și preoții au rostit rugăciuni și au cântat cântece religioase.
Citește și:
EXCLUSIV. ACCIDENT în Dej. A sustras o mașină și, cu poliția pe urmele ei, s-a răsturnat în afara drumului – FOTO/VIDEO
Minoră din Recea Cristur, legată și târâtă de mașină. Fapta îngrozitoare, comisă de un individ fără milă
Tragedie în miez de noapte, la Iclod. Bărbat mort, prins sub un tractor – FOTO