Conectează-te cu noi

Sport

PROGRAMUL Unirii Dej în noul sezon de Liga 2. Oțelul, Poli Iași, Concordia Chiajna și Poli Timișoara vin pe Municipal

Publicat acum

pe

Ieri, la sediul Federației Române de Fotbal (FRF), a avut loc tragerea la sorți în urma FC Unirea Dej a aflat programul sezonului regular din Liga 2 (ediția 2022-2023).

Echipa antrenată de Dragoș Militaru a fost norocoasă, căci în sezonul regular va avea 10 meciuri pe teren propriu și doar 9 în deplasare.

Et. 1 Csikszereda Miercurea Ciuc (A)

Et. 2 CSC Dumbrăvița (D)

Et. 3 Politehnica Iași (A)

Et. 4 Dinamo 1948 (D)

Et. 5 Unirea Constanța (A)

Et. 6 CSC Șelimbăr (D)

Et. 7 Politehnica Timișoara (A)

Et. 8 Progresul Spartac (D)

Et. 9 Oțelul Galați (A)

Et. 10 Viitorul Pandurii Târgu Jiu (D)

Et. 11 FC Brașov (A)

Et. 12 Concordia Chiajna (A)

Et. 13 CSA Steaua (D)

Et. 14 Gloria Buzău (A)

Et. 15 Unirea Slobozia (D)

Et. 16 Minaur Baia Mare (A)

Et. 17 Ripensia Timișoara (D)

Et. 18 Metaloglobus București (A)

Et. 19 CSM Slatina (D)

Liga 2 se va disputa în două faze după cum urmează:

  • prima fază a competiţiei, la care vor participa 20 de echipe, va consta într-un sezon regular, doar tur, cu un total de 19 etape
  • a doua fază a competiţiei va consta într-un play-off şi un play-out. La play-off vor participa primele şase clasate, iar la play-out celelalte 14 echipe rămase, împărţite în două grupe, A şi B, cu câte şapte echipe fiecare.

Play-off-ul se va disputa în formatul tur-retur, cu un total de 10 etape.

Play-out-ul se va disputa într-un singur tur, cu un total de 7 etape.

Împărţirea celor 14 echipe din play-out în cele două grupe se va face în funcţie de locul ocupat la finalul sezonului regular, după cum urmează:

  • Grupa A: locurile 7, 10, 11, 14, 15, 18, 19
  • Grupa B: locurile 8, 9, 12, 13, 16, 17, 20

La finalul play-off-ului, primele două clasate vor promova direct în Liga 1, în timp ce ocupantele locurilor 3 şi 4 vor juca meciuri de baraj în dublă manşă, cu ocupantele locurilor 7 şi 8 din play-out-ul Superligii, după următoarea schemă:

  • Locul 3 din Liga 2 contra locului 8 din play-out-ul Ligii 1
  • Locul 4 din Liga 2 contra locului 7 din play-out-ul Ligii 1

Echipele gazdă din manşa tur a barajului vor fi stabilite prin tragere la sorţi.

În ceea ce priveşte retrogradarea, din fiecare grupă a play-out-ului vor retrograda direct echipele clasate pe locurile 6 şi 7, în timp ce ocupantele locului 5 din fiecare grupă vor juca un meci de baraj în dublă manşă pentru menţinerea în Liga 2. Echipa gazdă din manşa tur a barajului va fi echipa din grupa A.

În ceea ce priveşte ordinea retrogradării în Liga 3, aceasta este dată în primul rând de poziţia ocupată la finalul play-out-ului, iar apoi, în cazul a două echipe aflate pe acelaşi loc în grupe diferite, de punctele acumulate la final de play-out.

Reclamă
Click pentru a comenta

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.

RECLAMĂ

PUBLICITATE

TU AI DAT LIKE?

ABONEAZĂ-TE PENTRU ȘTIRI VIDEO

PUBLICITATE

CAUTĂ CE TE INTERESEAZĂ

Web Doar pe Dej24.ro

DONEAZĂ

Dacă doriți să sprijiniți financiar Dej24.ro, CLICK pe butonul de mai jos pentru a dona orice sumă de bani.

PARTENER