Punct important obținut de Unirea Dej în duelul cu Hermannstadt, singura echipă neînvinsă din Liga 2 – FOTO/VIDEO

Echipa de fotbal Unirea Dej a remizat pe teren propriu, scor 1-1, cu AFC Hermannstadt, în a zecea etapă din Liga 2.

Prima ocazie de gol le-a aparținut dejenilor. În minutul 14, Adrian Pop putea deschide scorul pe Stadionul Municipal Dej, însă a reluat defectuos din 7 metri și Issah a trimis cu capul peste transversala propriei porți, balonul căzând pe plasă. Oaspeții au replicat prin Buhăcianu, dar acesta a luftat incredibil înainte de a șuta. La faza următoare, bara i-a salvat pe sibieni, la o execuție ”semnată” de Alex Pop.

Oaspeții au deschis scorul în minutul 36. Burdeț a reluat moale spre propriul careu, iar Buhăcianu a interceptat, l-a driblat pe portarul Railean și a trimis în plasă. De cealaltă parte, Alex Pop a șutat din afara careului, însă portarul Hermannstadului a respins.

După reluare, Sota l-a întins bine pe Railean, care a respins excelent în lateral. Dejenii antrenați de Dragoș Militaru au egalat în minutul 65. Manole a fost faultat în careu și tot el a executat, cu succes, lovitura de la punctul cu var. Confruntarea de pe Municipal s-a încheiat la egalitate, 1-1, astfel că dejenii acumulează 12 puncte și urcă pe locul 11. De cealaltă parte, Hermannstadt rămâne singura echipă neînvinsă din Liga 2.

În următoarea rundă, Unirea Dej joacă duminică, de la ora 12:30, la Bistrița, derby-ul județean cu ”U” Cluj.

Unirea Dej: Railean – D. Pop, Burdeț, Kereki, Chira, Militaru, Cătinean (C), Ad. Pop (Al. Blaj ’94), Cocian (Frăsineanu 46), Al. Pop (Popescu ’92), Manole (Fl. Blaj ’79). Rezerve neutilizate: R. Papp, Chindriș, Peter, Al. Papp, V. Bogdan. Antrenor: Dragoș Militaru.

AFC Hermannstadt: I. Pop – Pantea (Tomșa ’76), Bejan, Stoica, Issah, Alhassan, Mino Sota, Petrescu (C)(Năstăsie ’61), Oroian (C. Popescu ’61), Balaure (Sîntean ’85), Buhăcianu (Elbers ’85). Rezerve neutilizate: Muțiu – Jica, Buzan, Bucuroiu. Antrenor: Marius Măldărășanu.