Remiză albă la Iași și Unirea se întoarce la Dej cu un punct

Echipa de fotbal Unirea Dej a remizat, scor 0-0, în deplasare, cu ACSM Politehnica Iași și a obținut punctul cu numărul nouăsprezece.

Partida dintre ACSM Politehnica Iași și FC Unirea Dej – care s-a disputat astăzi, cu începere de la ora 11, pe Stadionul ”Emil Alexandrescu” din Iași – a contat pentru etapa cu numărul 15 din Liga 2.

Prima ocazie de gol le-a aparținut gazdelor, când Cristea a șutat puternic pe lângă poarta dejenilor. În minutul 25, uniriștii au replicat prin Adrian Pop, după o combinație cu Rus la marginea careului. Două minute mai târziu, Railean a scos de sub transversală șutul lui Stoenac și la vestiare s-a intrat la egalitate, 0-0.

În minutul 59, Adrian Pop a ratat o șansă uriașă pentru formația sa. Roș a centrat excelent de pe partea stângă și mijlocașul cu numărul 99 – rămas singur cu portarul Brînză – a trimis cu latul pe lângă, din numai 5 metri. De cealaltă parte, în minutul 75, Cristea nu a profitat de poarta rămasă goală și a șutat peste. Cu șase minute înainte de final, Angelo Cocian – aflat în poziție centrală – a ratat incredibil din 9 metri și confruntarea de sub Copou s-a încheiat așa cum a început, 0-0.

În urma acestui egal, elevii lui Dragoș Militaru obțin punctul cu numărul 19 și rămân la 10 puncte distanță de ocupanta locului 16, FC Brașov (9 puncte).

Poli Iași: Brînză – Onea, Chatziterzoglou, Plămadă (cpt.), Serediuc, Chiorean, Cristea, Stan, Stoenac, Pelivan, Camara. Rezerve: Axinte, Cană, Ungurenașu, Deretti, Târșa, Aftanache, Mărieș, Defta, Asăvoaei. Antrenor: Costantin Enache.

FC Unirea Dej: Răilean – Kereki, I. Rus, Burdeț, Roș, Cătinean (cpt.), Ad. Pop, Militaru, Fl. Blaj, Manole, Popescu. Rezerve: R. Papp, Chindriș, Al. Blaj, Frăsineanu, Chira, Cocian, D. Pop, Al. Pop, Vlad. Antrenor: Dragoș Militaru.