Ştiri din zonă

România își păstrează titlul mondial după Campionatul Mondial de Karate Fudokan de la Cluj!

România și-a apărat cu succes la Cluj titlul mondial pe națiuni la Campionatul Mondial de Karate Fudokan.

Sportivii României au urcat de 115 ori pe podiumul din Sala Polivalentă din Cluj, care a găzduit, între 3 și 5 noiembrie 2017, a 7-a ediție a Campionatului Mondial de Karate Fudokan, competiție la care au participat un număr record de 2000 de sportivi reprezentând 45 de țări.

Din cele 115 medalii obținute de România la toate categoriile de vârstă (cadeți, juniori, tineret, seniori și veterani), 42 au fost de aur, 30 de argint și 34 de bronz. De alte 9 ori, karateka români au ocupat locul 4.

Pe locul doi în clasamentul medaliilor pe națiuni s-a clasat Germania (41 de medalii — 25 de aur, 5 de argint și 10 de bronz), urmată de Polonia (41 de medalii — 8 de aur, 10 de argint și 17 de bronz). Delegația Federației Ruse s-a clasat pe 4 (27 de medalii — 6 de aur, 10 de argint, 11 de bronz), iar echipa Serbiei a ocupat locul 6 (20 de medalii — 3 de aur, 6 de argint și 8 de bronz). Belarus (11 medalii — 6 de aur), SUA (10 medalii — 6 de aur), Italia (8 medalii) și Cehia (7 medalii) au completat topul națiunilor la Campionatului Mondial de Karate Fudokan de la Cluj.

Și competiția rezervată copiiilor, World Children’s Cup Cluj 2017, a fost dominată de micii karateka români. Delegația țării gazdă a ocupat și în acest clasament locul întâi, cu nu mai puțin de 131 de medalii (34 de aur, 34 de argint și 34 de bronz), urmată de Serbia (18 medalii) și Belarus (7 medalii).

Campionatul Mondial de Karate Fudokan a fost organizat la Cluj de Federația Română de Karate Tradițional în colaborare cu Asociația Județeană de Karate Tradițional Cluj, Asociația Clubul Sportiv Fortuna Cluj, Hampton by Hilton Cluj-Napoca, cu sprijinul Primăriei și Consiliul Local Cluj-Napoca și al Consiliului Județean Cluj.