Eveniment
S-a mișcat pământul lângă Dej! Ce magnitudine a avut cutremurul
![](https://dej24.ro/wp-content/litespeed/avatar/0102e4166449e50114d4314533d544e8.jpg?ver=1721494228)
Publicat acum
5 anipe
de
Dorin Cociș![](https://dej24.ro/wp-content/uploads/2016/10/cutremur.jpg)
Un cutremur s-a produs joi, 21 februarie 2019, la ora 14:27, în apropiere de municipiul Dej, în zona comunei Cășeiu.
Anunțul a fost făcut de Institutul Național de Cercetare și Dezvoltare pentru Fizica Pământului. Cutremurul de lângă Dej, a avut loc în zona comunei Cășeiu, în apropiere de localitatea Guga (coordonatele exacte: latitidine 47.2597; longitudine 23.8159).
Din fericire, acesta a fost unul de suprafață (3 km adâncime), cu o magnitudine de 2,1 grade pe scara Richter, fiind considerat un cutremur de intensitate 1.
Un cutremur relativ recent, tot de intensitate mică, s-a produs pe 11 septembrie 2017, în apropiere de Chiuiești, acesta fiind un cutremur de suprafață, cu o magnitudine apropiată – 2,5 grade.
Un cutremur mai puternic care a avut loc în apropiere de municipiul Dej s-a înregistrat pe 11 august 1994, având o magnitudine de 4,5 grade pe scara Richter.
![](https://dej24.ro/wp-content/uploads/2019/02/cutremur-Caseiu-Guga-langa-Dej-1024x620.jpg)