Scor de hochei făcut de Someşul Dej. CFR Dej, acuzaţii dure după eşecul cu Gilăul

Someşul Dej a făcut scorul etapei 11-1 cu Viitorul Soporu de Câmpie, iar Someşul Gilău s-a impus cu 2-0 în faţa celor de la CFR Dej, în deplasare, potrivit CJSport.ro.

Someşul Gilău s-a impus cu scorul de 2-0 în fața formației CFR Dej. Gilăuanii s-au desprins după un penalty primit la jumătatea reprizei secunde, dar contestat vehement de către gazde. „Centralul” a considerat că un jucător al dejenilor a atins mingea cu mâna în careu, iar apoi l-a eliminat pentru proteste pe Dorel Mureşan.

S-a strigat «penalty» şi el a dat penalty. Două săptămâni dacă jucam se termina 0-0 acest meci, dar a fost o bătaie de joc. Când vine cineva să-şi bată joc de tine, nici nu ştiu dacă mai are rost să ne stricăm nervii. Nu pierdeam niciodată, dar şi-a bătut joc de noi acest arbitru. Copilul s-a jurat că nu l-a atins mingea în mână”, a ţinut să spună antrenorul dejenilor, Darius Boldor.

Oaspeţii au transformat penalty-ul prin Petrişor, iar pe final au înscris şi pentru 2-0, gol Chiorean, nici gilăuanii nescăpând, însă, de furia dejenilor. Aceştia au acuzat jocul dur al Someşului, după ce Peter s-a accidentat şi a ajuns la spital. „Cei de la Gilău sunt chirurgii campionatului. E cea mai dură echipă de când joc fotbal. Anul trecut cineva de la ei i-a rupt piciorul lui Marian Mihai, care s-a lăsat apoi de fotbal. Iar acum cred că Peter are ligamentele rupte. Nu jucăm rugby totuşi, jucăm fotbal, dar o echipă mai agresivă decât a Gilăului nu există. E al doilea an când se întâmplă asta, nu se poate aşa ceva”, a mai spus Boldor.

Când antrenorul lor vine şi spune «băgaţi material, rupeţi-i», şi asta poate să confirme toată lumea, ce să mai zicem noi? Iar apoi o femeie a venit ea acolo să facă reguli, să ne înjure pe noi, că nu ştiu ce… Până la urmă mi-am cerut tot eu scuze şi i-am zis să ne lase în pace, că nu vrem să intrăm în polemici. În fine, am avut vreo şase ocazii de gol în prima repriză, penalty a fost clar, i-a dat mingea în mână jucătorului advers”, a fost răspunsul antrenorului-jucător al Gilăului, Rareş Mateş.

Cel mai liniştit meci al etapei s-a terminat şi cu scorul ultimelor runde. Someşul Dej s-a distrat cu Viitorul Soporu de Câmpie, 11-1. Dejenii au profitat şi de problemele de lot ale nou-promovatei, care s-a prezentat doar cu 11 jucători. Şapte dintre titularii Soporului au lipsit, oaspeţii fiind doar patru la teren cu aproximativ 10 minute înainte de startul meciului de la Dej. Prea puţin i-a interesat asta pe elevii lui Mircea Bolba, oricum mari favoriţi înaintea partidei care avea să le rotunjească şi golaverajul.

Brumă a dat patru goluri, Petrean şi Kocsis au reuşit câte un hattrick, Lăcătuş fiind celălalt marcator al dejenilor, pentru oaspeţi înscriind la 9-0 Moldovan. Someşul Dej a trecut din nou peste CS Floreşti în clasament, dar are şi un meci mai mult disputat.