Sport
Se cere în instanţă dizolvarea FRF! Legătura cu Unirea Dej
Publicat acum
7 anipe
de
Dorin Cociș
În acest moment, FRF ar funcţiona ilegal, iar la Tribunalul Bucureşti s-ar fi deschis un proces prin care se solicită dizolvarea federaţiei. Dezvăluirile au fost făcute marţi, în emisiunea ProSport Live, chiar de cel care a iniţiat acţiunea în instanţă, Tudor Iacov, preşedintele clubului Progresul Bucureşti.
Invitatul a explicat că, potrivit legii, o federaţie poate să funcţioneze dacă are minimum 10 membri asociaţi, dar FRF mai are azi doar doi membri asociaţi activi.
În 2002, când a fost înscrisă de Mircea Sandu la Registrul asociaţiilor sportive de la Tribunalul Bucureşti, FRF avea câteva zeci de membri asociaţi. Numai că, între timp, aproape toţi au dat faliment sau s-au desfiinţat.
Doar doi dintre aceşti membri mai sunt “în viaţă”: Gaz Metan Mediaş şi Unirea Dej. Iacov, aflat în conflict cu Burleanu şi oamenii săi, pe care-i acuză de incompetenţă şi rea-intenţie, a cerut la tribunal dizolvarea FRF, după ce conducerea federaţiei, la rândul său, a cerut dizolvarea Progresului.
Continuarea articolului AICI!
Citește și:

Trei scandalagii care au semănat frică, arestați de către polițiștii din Gherla. Cum au încercat să scape victimele

ACCIDENT la Cășeiu. Două autovehicule au ieșit în afara șoselei, un bărbat rănit – FOTO

Numire spectaculoasă la CS Unirea Dej | Fost selecționer al României, noul antrenor al alb-albaștrilor











