Ştiri din zonă
Septuagenar aflat sub aburii alcoolului, tras pe dreapta între Figa și Beclean
![](https://dej24.ro/wp-content/litespeed/avatar/a7aac7651928dd72f722c42870d2e6bb.jpg?ver=1721495161)
Publicat acum
9 lunipe
![](https://dej24.ro/wp-content/uploads/2019/06/politia-politist-politisti-razie-alcool-sofer-beat-etilotest.jpg)
Ieri dimineață, în cadrul activităților de monitorizare a traficului, polițiștii rutieri din Beclean au depistat, în flagrant delict, un conducător auto aflat sub influența băuturilor alcoolice.
Bărbatul, în vârstă de 70 de ani, din Bistrița, a fost oprit pentru control pe Drumul Județean 172, între localitățile Figa și Beclean. Fiind testat cu aparatul etilotest, rezultatul a fost de 0,54 mg/l alcool pur în aerul expirat, după care a fost condus la spital pentru a-i fi recoltate probe biologice.
Polițiștii din Beclean continuă cercetările în cadrul unui dosar penal deschis sub aspectul săvârșirii infracțiunii de conducere sub influența băuturilor alcoolice.