SET | FC Unirea Dej le-a dat cu terenul în cap celor de la Șimleu Silvaniei – FOTO

Game, set și meci, pe Municipal | Echipa de fotbal Unirea Dej a învins cu 6-0, pe teren propriu, formația CS Sportul Șimleu Silvaniei, într-un meci amical disputat astăzi.

Partida de verificare dintre FC Unirea Dej și CS Sportul Șimleu Silvaniei s-a jucat în această după-amiază, cu începere de la ora 18, pe Stadionul Municipal Dej. Antrenorul gazdelor, Dragoș Militaru a împărțit lotul în două, iar primele 60 de minute au evoluat pe teren doar puști și jucători de la a doua echipă.

Prima ocazie de gol le-a aparținut oaspeților, în minutul 2, dar Farcaș a fost la post. Dejenii au replicat prin Alex Blaj, cu un șut în forță, de la distanță, respins de portarul Șimleului. În minutul 20, Ardelean a scăpat singur spre poarta Unirii și a încercat un lob, însă Farcaș s-a întins și a agățat balonul în ultima clipă.

Uniriștii au deschis scorul în minutul 26: Alex Blaj a centrat de pe partea dreaptă și Sabo – nederanjat de fundașii oaspeților – a înscris cu o lovitură de cap. Zece minute mai târziu, Chira l-a servit excelent pe Lăcan și înaltul atacant a dublat avantajul Unirii, din 6 metri. Imediat după reluare, oaspeții au ratat o șansă uriașă de a reduce din diferență, când Neaga a primit în fața porții, dar a ratat incredibil, din 6 metri.

În minutul 55, Lăcan a scăpat singur spre poarta adversă, a trecut cu ușurință de portarul sălăjean și a făcut 3-0. În minutul 72, șimleuanii au rămas în 10 jucători de câmp, în urma unui fault în poziție de ultim apărător (soldat cu cartonaș roșu). Apoi, Bogdan Pop a lovit bara, iar Adi Pop a ratat o șansă mare, din 8 metri.

Pe finalul jocului, Bogdan Pop – din doi metri – și Frăsinean – cu un lob – au modificat din nou tabela. În prelungiri, Cocian a reușit un eurogol, de pe partea dreaptă a terenului, fără nicio șansă pentru goalkeeper-ul șimleuan și a încheiat ”setul”… 6-0!

Celelalte jocuri amicale ale dejenilor: 0-3 cu ”U” Cluj, 2-3 cu SCM Zalău și 3-0 cu Gloria Bistrița.