Simona Halep, CAMPIOANĂ la Praga

Simona Halep (locul 2 WTA) a câştigat, azi, turneul de categorie WTA International de la Praga, după ce a învins-o, în finală, scor 6-2, 7-5, pe belgianca Elise Mertens (locul 23 WTA).

Acesta a fost primul turneu disputat de Simona Halep din februarie, după întreruperea circuitului feminin cauzată de pandemia de coronavirus. Pentru sportiva română, succesul de la Praga Open reprezintă trofeul cu numărul 21 din carieră, al doilea în acest an, în 38 de finale jucate.

Calificarea în finală este recompensată cu un premiu de 14.000 de dolari şi cu 180 de puncte WTA. Câştigătoarea va primi 25.000 de dolari şi 280 de puncte WTA.

”Mulțumesc tuturor celor care au fost alături de mine astăzi în această finală. Mulțumesc organizatorilor pentru că au făcut să ne simțim în siguranță. Felicitări și pentru Elise Mertens a fost o săptămână foarte bună și pentru ea. Am mai fost aici în urmă cu 15 ani, nu mai țineam minte mare lucru. E adevărat că anul acesta am stat mai mult în cameră”, a spus Simona Halep imediat după meci, la ceremonia de premiere.

Sportiva din Constanța a trecut în drumul către ultimul act al competiției din capitala Cehiei de Polona Hercog, 6-1, 1-6, 7-6 (3), Barbora Krejcikova, 3-6, 7-5, 6-2, Magdalena Frech, 6-2, 6-0, și Irina Begu, 7-6 (2), 6-3.