Simona Halep, în FINALA de la Roland Garros după ce a învins-o pe Garbine Muguruza

Simona Halep (1 WTA, 26 de ani) s-a calificat în finala acestei ediţii de la Roland Garros (Franţa). Liderul mondial a învins-o pe Garbine Muguruza, scrie Mediafax.

Ştiam că trebuie să fiu agresivă, să joc rapid şi totul a decurs bine. Am fost puternică pe picioare şi mental. Am avut încredere pe tot parcursul partidei. Am avut mare încredere după primul set, că aveam meciul în mână. Nu am renunţat şi am crezut în fiecare lovitură.

E o mare oportunitate pentru mine să joc în finală. Voi încerca doar să fac mai mult decât anul trecut să fiu mai bună şi voi vedea ce se va întâmpla”, a spus Simona la finalul partidei cu Muguruza.

Halep a învins-o pe spaniola de pe locul 3 mondial cu 6-1, 6-4, după o oră şi 34 de minute. Este a doua finală consecutivă la Roland Garros pentru Simona şi a doua în acest an, după cea de la Australian Open, pierdută în faţa lui Caroline Wozniacki.

În finală, Halep o va întâlni pe câştigătoarea duelului american Madison Keys (13 WTA) – Sloane Stephens (10 WTA).

FOTO – Arhivă

CUPA ROMÂNIEI. Unirea Dej – ”U” Cluj, mâine, în Sala Sporturilor

Echipa de volei Unirea Dej va întâlni mâine după-amiază, cu începere de la ora 18, în Sala Sporturilor, formația ”U” Cluj.

Partida din Dej contează pentru prima fază (optimi) a Cupei României la volei masculin. Federația Română de Volei (FRV) a decis să păstreze, în mare, sistemul de desfășurare din sezonul trecut. Ca și până acum, primele patru clasate din campionatul precedent (reprezentantele României în Cupele Europene) vor fi exceptate de la primul tur (optimi de finală) și vor debuta abia în sferturi.

Vă reamintim, accesul spectatorilor la meciurile Unirii Dej se face pe bază de bilet, tariful acestuia fiind de 10 lei, iar pentru pensionari și copii se acordă reducere de 50%. De asemenea, suporterii Unirii Dej au la dispoziție achiziționarea unui abonament pentru întregul sezon, prețul acestuia fiind de 100 de lei.

Someșul Dej a administrat prima înfrângere Arieșului Mihai Viteazu, scor 3-0

Echipa de fotbal Someșul Dej a învins cu scorul de 3-0, în deplasare, formația Arieșul Mihai Viteazu, în a opta etapă a Ligii a IV-a.

Scorul a fost deschis de Paul Bogdan, în minutul 6, pentru ca mai apoi, în minutul 20, să înscrie și Budăcan. Fostul unirist Paul Bogdan a modificat din nou tabela în ultimele minute ale confruntării, iar dejenii s-au impus cu 3-0 în fața Arieșului Mihai Viteazu – formație care nu a cunoscut gustul înfrângerii până acum.

În clasament, dejenii antrenați de Mircea Bolba rămân la cinci puncte în spatele Iclodului şi la patru lungimi de Floreşti, dar au patru puncte avans față de adversarul de ieri.

Gheorghe Barbu, antrenor Unirea Dej: ”Astăzi am fost un grup compact, o echipă!”

În ultimele trei meciuri, cu Gheorghe Barbu pe bancă, FC Unirea Dej a obținut 7 puncte din 9 posibile. Comparativ, în primele cinci etape, Unirea a strâns 3 puncte din 15!

FC Unirea a învins astăzi Olimpic Cetate Râșnov cu 1-0 (detalii AICI) și a bifat al patrulea meci consecutiv fără înfrângere. Antrenorul dejenilor, Gheorghe Barbu s-a declarat mulțumit la finalul confruntării din etapa a opta.

”Meciul s-a jucat din punct de vedere tactic, acolo s-a câștigat. Băieții au respectat foarte bine sarcinile de joc, tot ce le-am cerut. A fost vorba de multă, multă muncă. Astăzi ne-au lipsit trei titulari, dar cei care au intrat și-au făcut treaba foarte bine. Cred că e important că băieții au prins curaj, încredere și și-au dat seama că pot să facă lucruri frumoase. Astăzi am fost un grup compact, un bloc de echipă foarte bun. Am văzut lucruri bune azi. Sigur, mă aștept la posibile sincope în etapele următoare, se pot întâmpla, dar dacă avem această atitudine o să creștem”, a declarat pentru Dej24.ro antrenorul Gheorghe Barbu.

Întrebat dacă se aștepta să obțină 7 puncte din 9 posibile, Barbu a recunoscut că ”nu văzusem meciurile de dinainte, nu știam potențialul jucătorilor, deci nu aveam așteptări. Am luat totul pas cu pas. Victoria de azi sigur ne dă mai multă încredere! Cel mai mare câștig al zilei ar fi că cei tineri, cei mici văd că se mizează și pe ei și că pot face lucruri bune. Am apelat la ei și au răspuns foarte prompt”, ne-a explicat experimentatul tehnician.