Sport
Simona Halep o învinge dramatic pe Bianca Andreescu, la Turneul Campioanelor 2019
![](https://dej24.ro/wp-content/litespeed/avatar/a7aac7651928dd72f722c42870d2e6bb.jpg?ver=1721495161)
Publicat acum
5 anipe
![](https://dej24.ro/wp-content/uploads/2018/01/simona-Halep-tenis.jpg)
Simona Halep (5 WTA) a câştigat dramatic meciul din această după-amiază cu Bianca Andreescu (4 WTA), din cadrul ”Grupei Mov” de la Turneul Campioanelor. Câştigătoarele de la Wimbledon şi US Open s-au confruntat pentru prima dată în carieră.
Simona Halep (5 WTA) a debutat cu dreptul la Turneul Campioanelor și a trecut în trei seturi, 3-6; 7-6(6); 6-3 de Bianca Andreescu (Canada, 4 WTA). Partida – care a fost una extrem de echilibrată – a durat două ore şi 30 de minute.
„O performanță excepțională să fiu la acest turneu pentru al șaselea an la rând. A fost un meci greu, e o jucătoare grozavă. Știam că Bianca e jucătoare extraordinară, că va lupta pânâ la sfârșit. Sunt moartă! Dar voi avea timp de recuperare. Sunt foarte fericită că am câștigat un meci la Turneul Campioanelor. N-am jucat prea mult de la Wimbledon! Îmi place să joc sub presiune. Sunt fericită că am putut lupta cu o jucătoare cu 10 ani mai tânără. Sunt mândră de jocul meu din această seară! Am văzut multe steaguri românești. Vă mulțumesc! Simt iubirea voastră!”, a spus, după meci, Simona Halep.
În celălalt meci al grupei, Elina Svitolina (Ucraina, 8 WTA) s-a impus în două seturi, 7-6(12); 6-4 în faţa Karolinei Pliskova (Cehia, 2 WTA).
Clasamentul grupei după prima etapă:
1. Elina Svitolina – 1 punct
2. Simona Halep – 1 punct
3. Bianca Andreescu – 0 puncte
4. Karolina Pliskova – 0 puncte