Simona Halep se califică în finala de la Shenzen. A învins-o categoric pe Irina Begu

Simona Halep, locul 1 WTA, s-a calificat în finala turneului de la Shenzen, China, după ce a trecut de Irina Begu, locul 43 WTA, scor 6-1, 6-4. În finală se va duela cu învingătoarea meciului Maria Sharapova – Katerina Siniakova.

Simona a avut un joc excelent, a servit perfect, iar în momentele importante și-a ridicat nivelul jocului. În ciuda scorului, Irina a jucat bine, a avut momente în care dominat-o pe Halep, dar a făcut mai multe greșeli și i-a permis Simonei să preia conducerea.

În primul set, Halep a câștigat 5 game-uri la rând, de la 1-1, reușind două break-uri. Setul doi a fost mai echilibrat, Begu reușind un break și punându-i mai multe probleme Simonei. Totuși, Halep a făcut două break-uri și a reușit să câștige meciul.

Sursa – gsp.ro

VOLEI | CS Unirea Dej joacă mâine, în deplasare, împotriva formației CSȘ 2 CNE Baia Mare

Echipa de volei Unirea Dej va întâlni mâine, 17 februarie, cu începere de la ora 12:00, în deplasare, formația CSȘ 2 CNE Baia Mare.

Partida, care contează pentru a XXI-a etapă a Diviziei A1 la volei masculin – a XX-a a returului, se va disputa pe terenul maramureșenilor.

Înaintea acestei confruntări, CS Unirea Dej ocupă cea de-a 8-a poziție în clasamentul Diviziei A1 la volei masculin, cu 24 puncte acumulate, în vreme ce sportivii de la CSȘ 2 CNE Baia Mare se situează pe cea de-a 11-a poziție în clasament, cu doar 7 puncte strânse până acum.

Vă reamintim, runda precedentă echipa de volei Unirea Dej a pierdut cu scorul de 3-2 meciul de pe teren propriu disputat în compania formației CSM București, reușind să obțină un punct.

FOTO – Arhivă

Continuă să citești

Unirea Dej obține un punct din meciul de pe teren propriu cu CSM București

Echipa de volei Unirea Dej a pierdut cu scorul de 3-2 meciul de pe teren propriu disputat în compania formației CSM București, însă a obținut un punct.

Întâlnirea (care a contat pentru a XX-a etapă a Diviziei A1 la volei masculin – a noua a returului) s-a disputat cu începere de la ora 18 în Sala Sporturilor din Dej. Înaintea acestei confruntări, CS Unirea Dej ocupa cea de-a opta poziție în clasamentul campionatului național, cu 23 puncte acumulate, în vreme ce bucureștenii se situau pe cea de-a patra poziție în ierarhie, cu 39 de puncte strânse până acum.

Elevii antrenați de Marius Dascălu și Tibi Szilagyi au cedat primul set la o diferență de șapte puncte (18-25), însă au revenit și au egalat la unu pe tabelă (25-22). Bucureștenii nu s-au dat bătuți și au reușit să smulgă încă un set (20-25) și să își asigure cel puțin un punct din acest meci.

Deși setul patru a fost unul echilibrat, câștig de cauză au avut gazdele, care s-au impus cu 25-23, și au trimis meciul în decisiv. Sportivii din capitală și-au adjudecat runda cu 15-10, iar meciul s-a încheiat cu victoria lor, 3-2. În urma acestui rezultat, CS Unirea Dej obține un punct, în timp ce bucureștenii se aleg cu două puncte.

VOLEI | CS Unirea Dej joacă mâine, pe teren propriu, împotriva formației CSM București

Echipa de volei Unirea Dej va întâlni miercuri, 14 februarie, cu începere de la ora 18:00, pe teren propriu, formația CSM București.

Partida, care contează pentru a XX-a etapă a Diviziei A1 la volei masculin – a IX-a a returului, se va disputa în Sala Sporturilor din Dej.

Înaintea acestei confruntări, CS Unirea Dej ocupă cea de-a 8-a poziție în clasamentul Diviziei A1 la volei masculin, cu 23 puncte acumulate, în vreme ce bucureștenii se situează pe cea de-a 4-a poziție în clasament, cu 39 de puncte strânse până acum.

Vă reamintim, în runda precedentă, CS Unirea Dej a pierdut cu scorul de 3-1 meciul din deplasare, disputat sâmbătă seara, împotriva formației CS Arcada Galați.