Ştiri din zonă
Tânăr din Negrilești, dosar penal după ce s-a urcat beat la volan! Ce alcoolemie avea
![](https://dej24.ro/wp-content/litespeed/avatar/0102e4166449e50114d4314533d544e8.jpg?ver=1721494228)
Publicat acum
5 anipe
de
Dorin Cociș![](https://dej24.ro/wp-content/uploads/2018/03/alcool-beat-etilotest-sofer-conducator-auto-politisti-politia.jpg)
Un tânăr în vârstă de 23 de ani din localitatea bistrițeană Negrilești s-a ales cu dosar penal după ce a fost depistat de către polițiști conducând un autoturism sub influența băuturilor alcoolice.
Conducătorul auto a fost depistat de polițiști pe DJ 170, pe raza localității Ciceu Giurgești.
Fiind testat cu aparatul etilotest, a rezultat o valoare de peste 0,60 mg/l alcool pur în aerul expirat. Acesta a fost condus la spital, unde i s-au recoltat mostre biologice pentru stabilirea alcoolemiei în sânge.
În cauză s-a întocmit dosar penal pentru săvârșirea infracțiunii de conducerea unui vehicul sub influența alcoolului.