Eveniment
EXPLOZIE în Băița, intervin salvatori din Dej și Gherla – FOTO/VIDEO
![](https://dej24.ro/wp-content/litespeed/avatar/a7aac7651928dd72f722c42870d2e6bb.jpg?ver=1721495161)
Publicat acum
1 anpe
![](https://dej24.ro/wp-content/uploads/2023/07/explozie-casa-baita2-1024x768.jpeg)
O explozie s-a petrecut în urmă cu puțin timp, în jurul orei 10:30, în localitatea Băița.
Din primele date, explozia nu a fost urmată de incendiu. La fața locului s-au deplasat de urgență pompierii din cadrul Detașamentului de Pompieri Dej cu două autospeciale, un echipaj SMURD, SVSU Gherla, dar și polițiștii.
”Potrivit informațiilor comunicate până acum, două persoane, care s-au autoevacuat din casă, au suferit atac de panică”, a precizat ISU Cluj.
ACTUALIZARE ora 10:55: O femeie de aproximativ 20 de ani și un bărbat de aproximativ 55 de ani sunt evaluați de către echipajele medicale. Din fericire, aceștia nu prezintă afecțiuni grave.
ACTUALIZARE ora 11:30: Cauza este în curs de cercetare. Potrivit informațiilor primite până acum, cele două persoane nu vor fi transportate la spital.
ACTUALIZARE ora 15:30: ”Cercetările preliminare au arătat faptul că explozia a fost provocată, cel mai probabil, de o defecțiune la un boiler electric, sub presiune”, a precizat ISU Cluj.
![](https://dej24.ro/wp-content/uploads/2023/07/explozie-casa-baita1-1024x768.jpeg)
![](https://dej24.ro/wp-content/uploads/2023/07/explozie-casa-baita2-1024x768.jpeg)