Un EUROGOL ”semnat” de Itu și DUBLA lui Florin Blaj au adus victoria Unirii Dej cu Iernut – FOTO

Echipa de fotbal Unirea Dej a învins cu scorul de 3-2, pe teren propriu, formația CS Iernut, într-un meci disputat ieri după-amiază.

Meciul dintre FC Unirea Dej și CS Iernut, disputat cu începere de la ora 18, a contat pentru a XXVIII-a etapă a seriei a V-a din Liga a III-a. Oaspeții au început mai bine meciul de pe Stadionul Municipal și au reușit să deschidă scorul în minutul 12, cu un șut la colțul lung. Sportivii din Iernut nu s-au bucurat prea mult de avantajul de pe tabelă pentru că Itu Cătălin a egalat cu o execuție spectaculoasă cu călcâiul.

Uniriștii au preluat conducerea în minutul 35, grație unui gol marcat de Florin Blaj. Paul Bogdan a fost faultat în careul advers, arbitrul a indicat lovitură de la punctul cu var, iar Blaj a înscris pentru 2-1 cu un șut ”expediat” în stânga portarului. Același Blaj a punctat și în minutul 60, pentru 3-1, tot ca urmare a unei combinații cu Paul Bogdan. Atacantul Unirii a trimis cu mult calm din șapte metri și l-a învins pe goalkeeper-ul advers, ajungând la 5 goluri în 5 partide. La acest scor, Ionuț Podină a fost eliminat de pe teren pentru cumul de cartonașe și Unirea a rămas în 10 oameni.

Cu cinci minute înainte de final, Szekely a scăpat balonul din mână la o centrare a oaspeților și mingea a intrat în poartă (3-2), însă dejenii nu le-au mai dat ocazia oaspeților să treacă în jumătatea lor de teren, iar meciul s-a încheiat 3-2.

În celelalte partide ale etapei s-au înregistrat următoarele rezultate:

vineri, 12 mai, ora 18
Sănătatea Cluj – ASA Târgu Mureş II 4-0
Alexandru Gaşpar (11), Dan Matei (53), Joel Anchuoikong Yuh (69), Adrian Lupu (80)
FC Zalău – ACS Comuna Recea 1-1
Alexandru Pop (90) / Vlad Asăujan (32)
FC Bistriţa – Metalurgistul Cugir 0-3
FC Bistriţa s-a retras din campionat şi pierde toate meciurile returului la „masa verde”
sâmbătă, 13 mai, ora 18:00
AFC Hermannstadt – Unirea Jucu 2-2
Alexandru Neacşa (66), Răzvan Dâlbea (74) / Cristian Cocan (45+1), Şut (85)
Recolta Dorolţ – CS Oşorhei 2-0