Social-Cultură
Un nou preot paroh la Batin – FOTO
![](https://dej24.ro/wp-content/litespeed/avatar/a7aac7651928dd72f722c42870d2e6bb.jpg?ver=1721495161)
Publicat acum
2 anipe
![](https://dej24.ro/wp-content/uploads/2023/01/alexandru-florin-ureche-preot-batin-576x1024.webp)
Preotul Alexandru Florin Ureche este noul preot paroh al Parohiei Batin din Protopopiatul Dej.
Vineri, 6 ianuarie 2023, după terminarea vecerniei, protopopul Dejului Ioan Buftea a mulțumit părintelui Adrian Ioan Bolog și preotesei Emilia Maria Bolog pentru misiunea desfășurată în Parohia Batin timp de 9 ani, iar apoi a urmat instalarea părintelui Alexandru Florin Ureche în demnitatea de preot paroh. Așa cum este tradiția, i-au fost înmânate Sfânta Evanghelie, Sfânta Cruce și cheia bisericii.
La final, părintele Florin a adresat mulțumiri celor care l-au format, preoților prezenți și credincioșilor din Batin, dar și celor veniți din satul său natal, Anieș, județul Bistrița Năsăud.
Seara s-a încheiat prin cuvântul de rămas bun al preotului Adrian Ioan Bolog.