Ştiri din zonă
Un șofer beat, din Ciceu Mihăiești, a lovit mai multe mașini parcate, apoi și-a continuat drumul
![](https://dej24.ro/wp-content/litespeed/avatar/a7aac7651928dd72f722c42870d2e6bb.jpg?ver=1721495161)
Publicat acum
1 anpe
![](https://dej24.ro/wp-content/uploads/2022/03/alcooltest-etilotest-1024x576.jpeg)
Un șofer din Ciceu Mihăiești a provocat un accident, soldat cu pagube materiale, pe strada Unirii din Aiud.
Din primele cercetări, a rezultat că un bărbat de 42 de ani, din comuna Ciceu Mihăiești, județul Bistrița – Năsăud, în timp ce conducea un autoturism, nu a păstrat o distanță laterală suficientă față de 3 autoturisme care erau parcate pe marginea carosabilului, intrând în coliziune cu acestea.
Conform polițiștilor, după producerea accidentului, conducătorul auto și-a continuat drumul, fiind identificat ulterior de polițiști.
Acesta a fost testat cu aparatul etilotest, care a indicat valoarea de 0,91 mg/litru alcool pur în aerul expirat, motiv pentru care a fost condus la spital unde i-au fost recoltate mostre de sânge, în vederea stabilirii alcoolemiei.
Față de conducătorul auto, cercetările sunt continuate sub aspectul săvârșirii infracțiunii de conducere sub influența alcoolului.