Unirea Dej a cedat la limită la Galați și a încheiat Play-off-ul pe locul 6

Echipa de fotbal Unirea Dej a pierdut la limită duelul cu Oțelul din ultima etapă a Play-off-ul Ligii 2 și a încheiat sezonul pe locul 6, cu 40 de puncte. Partida s-a disputat ieri, cu începere de la ora 13, pe Stadionul Oțelul Galați.

Angelo Cocian a semnat prima mare ocazie de gol, în minutul 12. A tras de la aproximativ 20 de metri, lângă bară, dar Dur-Bozoancă a scos spectaculos în afara terenului. Nici moldovenii nu au reușit să marcheze în prima parte, astfel că la vestiare s-a intrat la egalitate, scor 0-0. De remarcat paradele portarului Chindriș (titularizat pentru prima dată în Play-off) din minutul 34, când a blocat excelent reluarea, cu capul, a lui Fatai, respectiv șutul lui Mitoi, din 6 metri.

În minutul 67, centralul Coza a considerat că Gîț a comis henț în careu, a indicat penalty pentru gazde, iar Gorovei (’’70) a fructificat de la punctul cu var. Unirea nu a reușit să revină pe tabelă și meciul s-a încheiat cu victoria gazdelor, care au promovat astfel în SuperLiga României.

O victorie, cinci egaluri și patru înfrângeri este bilanțul Unirii Dej în Play-off-ul Ligii 2.

Primul ”11”: 12. CHINDRIȘ – 98. MAFTEI (’75 BOGDAN), 20. GÎȚ, 13. CHIRA, 4. BUTA, 6. CĂTINEAN (’75 BLAJ), 99. AD. POP, 17. COCIAN (’75 AN. POP), 11. AL. POP (C), 18. FULGA (’40 CĂLUGĂR), 8. MATIȘ (’54 FRĂSINEANU). Rezerve neutilizate: 39. RAILEAN, 26. CHECICHEȘ, 21. D. POP, 19. ROȘ.