Unirea Dej a întors scorul cu Csikszereda și a debutat cu o victorie în noul sezon de Liga 2 – FOTO/VIDEO

Echipa de fotbal Unirea Dej s-a impus cu 2-1 în fața AFK Csikszereda, în prima etapă din Liga 2, și a obținut toate cele trei puncte puse la bătaie.

Partida dintre FC Unirea Dej și AFK Csikszereda s-a disputat astăzi, cu începere de la ora 11, pe Stadionul Municipal Dej. După o primă repriză destul de echilibrată (cu ocazii la ambele porți, dar încheiată fără goluri), oaspeții au deschis scorul din penalty, în minutul 62. Alin Burdeț a comis un fault în propriul careu, centralul Robert Avram (același arbitru a fost și la ultimul joc direct, disputat la Miercurea Ciuc) a indicat lovitură de la punctul cu var și Lorant Kovacs l-a învins pe Railean. Avantajul ciucanilor pe tabelă a durat doar zece minute. Angelo Cocian a centrat excelent de pe flancul drept și Alex Pop – nemarcat – a reluat cu capul, din 7 metri.

Golul victoriei Unirii Dej a venit în minutul 82, pe o fază de contraatac. Vlad Bogdan – intrat în minutul 56 pe teren – a șutat din voleu la poartă, goalkeeper-ul Gyenge a intervenit, însă balonul s-a scurs în plasă. S-a încheiat 2-1 pentru Unirea, care păstrează toate cele trei puncte puse în joc și începe perfect noul sezon de Liga 2.

Pentru elevii lui Dragoș Militaru urmează, săptămâna viitoare, partida din deplasare cu CSC Dumbrăvița.

FC Unirea Dej: Railean – Roș, Burdeț, D. Pop, Gîț, Ad. Pop, Militaru, Cocian, Al. Pop, Blaj (C), Fulga. Rezerve: Chindriș – Vomir, Maftei, Chira, Meszaroș, Frăsineanu, Bogdan, An. Pop, Călugăr. Antrenor: Dragoș Militaru.

AFK Miercurea Ciuc: Gyenge – Takacs, Nemanic, Apro, M. Kovacs, Csuros (C), L. Kovacs, Gal-Andrezly, Jebari, Ivanovici, El-Sawy. Rezerve: Karacsony – Kelemen, Hadnagy, Vita, Csiszer, Schieb, Bărăbaș, Suciu, Jelena. Antrenor: Francisc Dican.

Imagini de la finalul confruntării:

Protejat cu parola. Introdu parola pentru a vedea comentariile.

1. Pingback: Dragoș Militaru, antrenorul Unirii Dej: ”Mi-am dorit foarte mult să începem acest sezon cu victorie” - VIDEO - Dej24.ro