Unirea Dej a pierdut cu Dinamo, scor 0-3. Stadionul Municipal Dej, neîncăpător. SHOW în tribune – FOTO/VIDEO

Echipa de fotbal Unirea Dej a fost cedat, scor 0-3 (0-2), în fața formației Dinamo București. Partida – care a contat pentru a doua etapă a Play-off-ului Ligii 2 – s-a disputat în această după-masă, de la ora 16, pe Stadionul Municipal Dej.

Lovitura de start simbolică a fost dată de fostul căpitan al Unirii Dej, Viorel Moceanu. Oaspeții au deschis scorul în minutul 27, prin Gorka Larrucea. După numai patru minute, Daniel Iglesias a dublat avantajul echipei sale cu o lovitură de cap din careul mic. Același Iglesias a stabilit scorul final, în minutul 77, printr-un șut de la 20 de metri.

De cealaltă parte, dejenii nu le-au pus prea mari probleme ”câinilor roșii”. La finalul jocului, și antrenorul alb-albaștrilor, Dragoș Militaru a recunoscut că Dinamo a mai bună din toate punctele de vedere.

La meci au asistat aproximativ 3000 de oameni, cea mai ridicată asistență din ultimii ani.

Cu ajutorul unor cartoane albe și albastre, precum și a unui banner cu numele jucătorilor și staff-ului tehnic, ”Brigada Someșeană” a realizat o coregrafie prin care le-a transmis uniriștilor că “Istoria sunteți voi”.

Nici suporterii dinamoviști nu s-au lăsat mai prejos, aceștia folosind petarde și fumigene pentru a ”colora” atmosfera electrizantă de pe Stadionul Municipal Dej.

Unirea Dej: 39. RAILEAN – 98. MAFTEI, 21. D. POP, 4. BUTA (‘46 BURDEȚ), 20. GÎȚ, 6. CĂTINEAN (‘34 MATIȘ), 99. AD. POP (‘34 BOGDAN), 14. MILITARU (‘75 AN. POP), 10. BLAJ (‘34 CHIRA), 11. AL. POP (C), 17. COCIAN. Rezerve neutilizate: 12. CHINDRIȘ, 19. ROȘ, 16. CĂLUGĂR, 18. FULGA.

Dinamo București: Oncescu – Moura, Giafer, Patriche (cpt.), Amzăr – Gorka Larrucea, Daniel Iglesias (Dav. Irimia 85′), N. Roșu (Bena 88′), Iul. Roșu (Andr. Florescu 90′), Bani (Borcea 85′) – Ghezali (Al. D. Pop 85′). Rezerve neutilizate: Dujmovic – Țîră, Al. Irimia, Andr. Șerban.

La confruntare au asistat aproximativ 3000 de persoane, cea mai ridicată asistență din ultimii ani.