Unirea Dej a pierdut pe teren propriu, 1-3, cu Știința Explorări Baia Mare

Echipa de volei Unirea Dej a fost învinsă cu scorul de 3-1, pe teren propriu, de formația Știința Explorări Baia Mare.

Partida disputată ieri după-amiază, cu începere de la ora 17 în Sala Sporturilor din Dej, a contat pentru etapa a 31-a din cadrul Diviziei A1 la volei masculin (turneul 7-12), penultima din faza a doua a campionatului. Elevii antrenați de Stewart Bernard au început mai bine meciul de pe teren propriu și au controlat ostilitățile, în ciuda rezultatului destul de strâns, 25-23. Băimărenii s-au regrupat în pauza dintre runde, s-au mobilizat și au preluat frâiele confruntării. După 25-19 în actul secund, maramureșenii s-au impus apoi și în setul trei, scor 25-20, și în setul patru, 25-16, și s-au întors în județul vecin cu toate punctele puse în joc.

Tot în această etapă, Știința Bacău a fost învinsă ”acasă” de Volei Club Banatul Caransebeș 1-3 (25-22, 22-25, 25-27, 20-25), în timp ce ”U” Cluj – VCM LPS Piatra Neamț se joacă sâmbătă, 29 aprilie, de la ora 13:30.

În turneul locurilor 1-6 s-au înregistrat următoarele rezultate:

Sâmbătă 22 aprilie 2017

Tricolorul LMV Ploiești – CSM București 3:1 (25:22, 25:21, 22:25, 25:22)

Arcada Galați – Steaua București 3:0 (25:23, 25:22, 25:21)

Duminică 23 aprilie 2017

SCM U. Craiova – ACS Volei Municipal Zalău 3:1 (21:25, 25:13, 25:13, 25:19)

ACS Volei Municipal Zalău a ratat șansa de a deveni campioană încă de duminică, în ciuda faptului că a câștigat primul set al partidei jucate la Craiova. Conform voleiromania, sălăjenilor nu le mai ajung două seturi în ultima etapă, când primesc vizita Arcadei Galați, pentru că oltenii, dacă obțin trei puncte așteptate la București, pe terenul CSM-ului, își păstrează titlul național cucerit anul trecut.