Unirea Dej a pierdut pe teren propriu cu SCMU Craiova, scor 1-3 – FOTO/VIDEO

Echipa de volei Unirea Dej a pierdut cu 3-1 meciul de pe teren propriu disputat în compania formației SCMU Craiova.

Partida – care a contat pentru a XVIII-a etapă a Diviziei A1 la volei masculin (a șaptea a returului) – s-a jucat în Sala Sporturilor din Dej, cu începere de la ora 18. Înaintea acestei confruntări, CS Unirea Dej ocupa cea de-a opta poziție în clasamentul campionatului masculin, cu 22 puncte acumulate, în vreme ce doljenii se situau pe cea de-a șasea treaptă, cu 30 de puncte strânse.

Cele două formații au mers umăr la umăr în prima parte a setului cu numărul unu, dar dejenii au reușit să se desprindă după al doilea time-out tehnic și să se impună la o diferență de cinci puncte (25-20). Craiovenii s-au mobilizat în pauza dintre runde, au început mai bine actul secund și au preluat conducerea pe tabelă. Finalul setului a fost dramatic, după ce dejenii au reușit să recupereze o diferență considerabilă și să egaleze la 23. Până la urmă, oltenii și-au adjudecat setul, 25-23.

Ceva s-a rupt în jocul uniriștilor în runda a treia. După ce au condus cu 4-1, 6-2, 9-5, 12-7, 13-9 și 16-13, elevii antrenați de Marius Dascălu și Tibi Szilagyi s-au văzut egalați la 17. Cu un moral extrem de bun, după o asemenea revenire, craiovenii au trecut în avantaj (17-18, 20-22) și au câștigat setul, 25-22. Dejenii au încercat să forțeze egalarea la doi și să obțină măcar un punct din acest joc (5-4, 9-10, 11-13, 15-20, 17-23), însă nu au reușit (19-25). Doljenii s-au impus în final cu 3-1 și au obținut toate cele trei puncte puse la bătaie.

Etapa viitoare, CS Unirea Dej va întâlni, în deplasare, formația CS Arcada Galați. Meciul este programat sâmbătă, 10 februarie.