Unirea Dej încheie turul cu o înfrângere, 0-3 cu LMV Tricolorul Ploiești

Echipa de volei Unirea Dej a pierdut în minimum de seturi meciul din deplasare cu LMV Tricolorul Ploiești, din ultima etapă a turului Diviziei A1.

La capătul a 85 de minute de joc în Sala Sporturilor “Olimpia” din Ploiești, gazdele s-au impus cu 3-0 (25-22, 25-23, 25-20), în ciuda unui joc foarte bun făcut de dejeni. Elevii antrenați de Marius Dascălu și Tibi Szilagyi s-au ținut scai de adversarii lor și au cedat mai greu decât arată scorul cele trei puncte puse la bătaie.

De menționat că în ultimul set, la scorul de 16-15, în urma unui blocaj câștigător al lui Lică, dejeanul Mihai Coasă a protestat vehement și s-a ales cu al doilea cartonaș galben (implicit cu roșu). La fel a făcut și Dragoș Răileanu, iar punctele de penalitate au dus scorul la 18-15 și “au rupt” ritmul oaspeților. Uniriștii au cedat în final și runda a treia, scor 25-20, iar toate punctele au rămas la Ploiești.

În urma acestei înfrângeri, CS Unirea Dej a încheiat prima jumătate a sezonului pe locul 8, cu 13 puncte strânse.

Etapa următoare – prima a returului, programată pe 9 decembrie, Unirea Dej va juca în deplasare cu Dinamo București.