Unirea Dej, învinsă acasă de Poli Iași. Penalty inexistent pentru oaspeți

Echipa de fotbal Unirea Dej a suferit prima înfrângere din acest sezon de Liga 2, 1-2 pe teren propriu cu Politehnica Iași.

Partida de pe Stadionul Municipal Dej a contat pentru a treia etapă din Liga 2. Uniriștii au deschis scorul în minutul 42. Angelo Cocian a executat un corner de pe partea stângă, balonul a fost retrimis pe spate de un unirist și Mihai Kereki a punctat cu o lovitură de cap, stabilind scorul pauzei. Oaspeții au egalat în minutul 62. Centralul a văzut un fault inexistent (atacantul Iașiului a intrat prin alunecare), a indicat lovitură de la punctul cu var și Vașvari a egalat la unu. Trei minute mai târziu, centralul Buși a ieșit din nou la rampă și l-a eliminat pe Gabriel Buta, pentru o lovitură cu cotul.

În minutul 88, Pawel Tomczyk a prins o execuție foarte frumoasă, din întoarcere, și a marcat golul victoriei echipei sale.

Pentru elevii lui Dragoș Militaru urmează un joc în deplasare, weekend-ul viitor, în compania echipei Dinamo București.

FC Unirea Dej: Railean – D. Pop, Burdeț, Buta, Maftei, Kereki, Ad. Pop, Chira, Cocian, Al. Pop, Blaj (C). Rezerve: Chindriș – Roș, Militaru, Bogdan, Fulga, An. Pop, Greu, Vomir, Frăsineanu. Antrenor: Dragoș Militaru.

Poli Iași: Knoflach – Fosu-Mensah, Lică, Tincu, Finica, Vașvari (C), Marchioni, Anton, Roman, Hunte, Plokhotnyuk. Rezerve: Jankov – Martac, Plămadă, Ciaun, Cristea, Karachanakov, Bujor, Hrib, Tomczyk. Antrenor: Claudiu Niculescu.