Unirea Dej obține un punct din meciul de pe teren propriu cu CSM București

Echipa de volei Unirea Dej a pierdut cu scorul de 3-2 meciul de pe teren propriu disputat în compania formației CSM București, însă a obținut un punct.

Întâlnirea (care a contat pentru a XX-a etapă a Diviziei A1 la volei masculin – a noua a returului) s-a disputat cu începere de la ora 18 în Sala Sporturilor din Dej. Înaintea acestei confruntări, CS Unirea Dej ocupa cea de-a opta poziție în clasamentul campionatului național, cu 23 puncte acumulate, în vreme ce bucureștenii se situau pe cea de-a patra poziție în ierarhie, cu 39 de puncte strânse până acum.

Elevii antrenați de Marius Dascălu și Tibi Szilagyi au cedat primul set la o diferență de șapte puncte (18-25), însă au revenit și au egalat la unu pe tabelă (25-22). Bucureștenii nu s-au dat bătuți și au reușit să smulgă încă un set (20-25) și să își asigure cel puțin un punct din acest meci.

Deși setul patru a fost unul echilibrat, câștig de cauză au avut gazdele, care s-au impus cu 25-23, și au trimis meciul în decisiv. Sportivii din capitală și-au adjudecat runda cu 15-10, iar meciul s-a încheiat cu victoria lor, 3-2. În urma acestui rezultat, CS Unirea Dej obține un punct, în timp ce bucureștenii se aleg cu două puncte.