Unirea Dej, PRIMUL LOC în Liga 2, după victoria dramatică cu Unirea Constanța – FOTO

Echipa de fotbal Unirea Dej a învins dramatic, cu 2-1, pe Unirea Constanța și a devenit noul lider al Ligii 2.

Duelul Unirilor – care a avut loc astăzi, de la ora 11, pe Stadionul Municipal Dej – a contat pentru a cincea etapă din Liga 2. Gazdele au avut mai multe ocazii de a înscrie în prima repriză, însă la vestiare s-a intrat cu scor alb. În minutul 71, Fulga a fost faultat în careu și centralul a indicat penalty. Alex Pop și-a asumat execuția, însă acesta a trimis pe lângă poarta apărată de Udrea (sărit în partea opusă). Contrar cursului jocului, oaspeții au deschis scorul în minutul 84: Pandele a marcat un eurogol de la 30 de metri, aproape de vinclu.

În minutul 90, Maftei a centrat de pe partea dreaptă și Florin Blaj a reluat cu stângul, la prima bară, reușind primul său gol în Liga 2. Stadionul Municipal Dej a ”explodat” în minutul 90+3, când Angelo Cocian (”dublă” cu Dinamo, etapa trecută) a pus latul din patru metri și a înscris golul victoriei Unirii Dej, victorie care duce formația antrenată de Dragoș Militaru pe primul loc în Liga 2.

Unirea Dej: Railean – Burdeț, D. Pop, Maftei, Roș, Kereki (C), Militaru, Ad. Pop, Cocian, Al. Pop, Greu. Rezerve: Chindriș – Vomir, Chira, Bogdan, Călugăr, Frăsineanu, Fulga, An. Pop, Blaj. Antrenor: Dragoș Militaru.

Unirea Constanța: Udrea (C) – Chirițoiu, Ardelean, Ciuciulete, Șuteu, Cană, Coza, Gab. Zamfir, Pandele, Enache, Niță. Rezerve: Popescu – Cireșoiu, Arnold, Trif, Șerbănescu, Lăcătuș, Tudor, Mitrică, Malama. Antrenor: Dacian Nastai.