Unirea Dej, răpusă la Miercurea Ciuc în primul joc oficial din acest an – FOTO/VIDEO

Echipa de fotbal Unirea Dej a pierdut primul joc oficial din 2022, 0-2 cu FK Csikszereda Miercurea Ciuc.

Partida dintre FK Csikszereda Miercurea Ciuc și FC Unirea Dej – care a contat pentru etapa 17 din Liga 2 – a avut loc astăzi, cu începere de la ora 11. Gazdele au reușit să deschidă scorul în minutul 21. Jelena – aflat la linia de 16 metri – a pasat pe culoar și Lorant Kovacs – nemarcat de nimeni – a preluat în 6 metri și a trimis pe jos, în dreapta portarului Unirii.

La 15 minute după reluare, Jebari l-a găsit excelent pe Richard Jelena, care a scăpat singur în careul oaspeților și l-a ”executat” pe Railean cu un șut din 9 metri. De menționat că în minutul 66, Ionuț Rus a fost faultat în careul Csikszeredei, dar arbitrul nu a indicat lovitură de la punctul cu var. Mihai Kereki a protestat și a văzut direct cartonașul roșu, astfel că dejenii – care azi au fost încurajați de galeria ”Brigada Someșeană” – au rămas în inferioritate numerică în ultima parte a confruntării.

La finalul celor 90 de minute de joc, tabela de marcaj a indicat 2-0, iar Unirea se întoarce la Dej fără niciun punct. Sâmbăta viitoare, elevii lui Dragoș Militaru vor întâlni pe teren propriu Viitorul Tg. Jiu.

FK Csikszereda Miercurea Ciuc: Gyenge – R. Takacs, Gergely, Apro, Marrone, Csuros (cpt.), L. Kovacs, Jebari, Gal-Andrezly, Jelena, Schieb. Rezerve: Moga, Szondi, Csiszer, Ivanovici, Bara, Bărăbaș, Rodri Hernando, Metoyan, Tajti. Antrenor: Valentin Suciu.

FC Unirea Dej: Railean – Roș, Kereki, Burdeț, Gîț, Cocian, Cătinean (cpt.), Chira, Manole, Vl. Bogdan, Fl. Blaj. Rezerve: Papp – I. Rus, D. Pop, Adi Pop, Meszaros, Todoran, Frăsineanu, Popescu, Al. Pop. Antrenor: Dragoș Militaru.